Utilization of urban design principles in designing the urban space-Case studies on the Netherlands and Turkey
Kentsel mekanın tasarımında kentsel tasarım ilkelerinin kullanılması-Hollanda ve Türkiye'den örnek çalışmalar
- Tez No: 200052
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Adı-Soyadı: Ufuk BALOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: ehir ve Bölge PlanlamaProgramı: ehir Tasarımı (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: Kentsel Mekanın Tasarımında Kentsel Tasarım lkelerininKullanılması-Hollanda ve Türkiye'den Örnek Çalı malarÖZETBu tez, ba arılı kentsel mekan tasarımı için gerekli olan kriterleritanımlayarak örnek bir model olu turmayı ve bu kriterlerin kentsel mekanlarıntasarımında kullanılmasının önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak,bu çalı ma tasarımcılara kentsel tasarım ilkelerini tasarım ve uygulama sürecinenasıl entegre edeceklerini tanımlayan somut örnekler sa lamayı amaçlamaktadır.Bu çerçevede, ilk olarak kentsel tasarımın tanımındaki tartı malar ortayakonmaktadır. Daha sonra ba arılı kentsel mekanın yaratılmasındaki geçmideneyimleri ve denemelerin daha iyi algılanması açısından kentsel tasarımın tarihiçerisindeki geli im süreci incelenmektedir. Ba arılı kentsel tasarım modeliolu turmada önemli rol oynayan kentsel tasarım ilkeleri tanımlanmaktadır. Ayrıca,farklı Avrupa ülkelerindeki günümüz kentsel politikaları ve tasarım kontrolsistemleri incelenmektedir. Hollanda ve Türkiye'deki kentsel tasarım prati inintarihi geli imi ve ça da kentsel tasarım projeleri incelenmektedir. Tez, kentseltasarım projelerinin analizini, ba arılı bir kentsel mekanın bile enleri olan kentseltasarım ilkelerine ba lı olarak yedi ba lıkta ortaya koymaktadır: karakter, süreklilikve tanımlılık, kamusal alan niteli i, hareket rahatlı ı, okunabilirlik, adapteolabilirlik, çe itlilik.Bu ba lamda, kentsel tasarım ilkeleri Hollanda ve Türkiye'deki kentseltasarım projelerinin kar ıla tırılmalı olarak incelenmeside kullanılmaktadır. Buanlamda, seçilmi projelerin kentsel tasarım ilkelerini nasıl yerine getirdi i ve dahada önemli olarak tasarım sürecinde bu ilkelerin ne ekilde sa landı ı incelenmekte vekar ıla tırılmaktadır. Sonuç olarak, ba arılı kentsel mekan yaratılmasında kentseltasarım ilkelerinin gereklili i ve kentsel tasarımın kentlerin gelece i açısından önemiortaya konmu tur.
Özet (Çeviri)
Name: Ufuk BALSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: City and Regional PlanningMajor: Urban Design (Master)Title of Thesis: Utılızatıon Of Urban Desıgn Prıncıples In Desıgnıng The UrbanSpace-Case Studıes On The Netherlands And TurkeyABSTRACTThis thesis aims to develop a concept model as a tool for successful urbanspace design by defining general principles and therefore to stress the importance ofdefining and using these criteria when realizing projects. Moreover, the thesisresearch aims to provide concrete examples for designers to get to know how tointegrate these principles practically into design and implementation process.In this framework, first the debate on the definition of urban design has beenput forward. Then, the historical development of urban design has been presented inorder to understand the past experiences and attempts in creating `successful? urbanspace. The principles of urban design, which are crucial to develop a key model fordesigning the urban space, have been defined. Furthermore, current policies anddesign control systems in different European countries have been examined. Thehistorical development of urban design practice with contemporary examples fromthe Netherlands and Turkey have been examined. The thesis provides brief analysison urban design projects with respect to urban design principles in seven headings,which constitutes the components of successful urban space: character, continuityand enclosure, quality of public realm, ease of movement, legibility, adaptability anddiversity.In this context, urban design principles have been used to monitor the urbandesign projects from the Netherlands and Turkey with making comparative studybetween them. In this sense, selected projects have been evaluated and comparedbasing on how they fulfill the requirements that have been described with the abovementioned urban design principles, and more importantly, how they satisfy theseprinciples in the process of designing the urban space. As a consequence, importanceand necessity of urban design principles in order to create successful urban space andthe importance of urban design for the future of the cities has been presented.