Taban arazi üzerindeki değişik toprak profillerinin oluşumu, sınıflandırılması ve özellikleri
Formation, classification and properties of different soil profiles on baseland
  1. Tez No: 200066
  2. Yazar: İSMAİL FATİH ORMANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MESUT AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETTABAN ARAZİ ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİK TOPRAK PROFİLLERİNİNOLUŞUMU, SINIFLANDIRILMASI VE ÖZELLİKLERİİsmail Fatih ORMANCIBu çalışmanın amaçları, taban pozisyonunda, bazı morfolojik özellikler bakımındanfarklı toprak bireylerinin özelliklerini tanımlamak, oluşum koşulları ve topraközellikleri arasındaki ilişkileri yorumlamak ve toprakları sınıflandırmaktır.Araştırmaya konu olan Kumacık Ovası, Batı Akdeniz bölgesinde Isparta ilinin 15 kmkuzeyinde yer almaktadır.Temel özellikler bakımından anlamlı farklılıklar gösteren komşu birimler üzerindeaçılan 6 toprak profil çukuru tanımlanarak horizon esasına göre 30 adet bozulmuş vebozulmamış toprak örneği alınmış mekanik analiz, tane yoğunluğu, kütle yoğunluğu,tarla kapasitesi, porozite, pH, kireç, organik madde, katyon değişim kapasitesi,değişebilir katyonlar, elektriksel iletkenlik, serbest demir oksitler ve elverişli fosforanalizleri yapılmıştır.Toprak profilleri toprak taksonomisine göre yapılan sınıflandırmada 1. ve 2. profillerTypic Hydraquent alt grubu, 3. ve 5. profiller Typic Xerofluvent alt grubu, 4. profilVertic Haploxerept alt grubu ve 6. profil Vertic Haploxeroll alt grubu olaraksınıflandırılmıştır. Aynı profiller FAO/UNESCO sınıflandırma sistemine göre 1. ve2. profiller Calcaric Gleysol grubu, 3. ve 5. profiller Calcaric Fluvisol grubu, 4.profil Vertic Cambisol grubu ve 6. profil Mollic Fluvisol grubu olaraksınıflandırılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Toprak oluşumu, toprak profili, toprak sınıflama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFORMATION, CLASSIFICATION AND PROPERTIES OF DIFFERENTSOIL PROFILES ON BASELANDİsmail Fatih ORMANCIThe objectives of this study, carried out on baseland, were description andclassification of soils, interpretation of relationships among soil profilecharacteristics, soil environment and forming factors and processes. The Kumacıkplain is situated in Western Mediterrian Region and 15 km north of Isparta province.In this study, the planned analysis were made to soils on 30 disturbed andundisturbed soil samples taken from defined horisons of six soil profiles dug on soilindividuals which have significant morphological differences. Profile description,particle size disturbation analysis, spesific gravity, bulk density, field capacity,porosity, pH, lime content, cation Exchange capacity, exchangable cations, electricalconductivity, free Fe2O3 and available phosporus values were used in differntiatingof soils.Soil profiles were classified according to soil taxonomy as fallows; First and 2 th.profiles as Typic Hydraquent sub group, 3 th. and 5 th. profiles as Typic Xerofluventsub group, 4 th. profile as Vertic Haploxerept sub group and 6 th. profile as VerticHaploxeroll sub group. These profiles were classified according to FAO/UNESCOsystem as follows; First and 2 th. profiles as Calcaric Gleysol group, 3 th. and 5 th.profiles as Calcaric Fluvisol group, 4 th. profile as Vertic Cambisol and 6 th. profileas Mollic Fluvisol group.KEYWORDS: Soil formation, soil profile, soil classification.