Bazı besin bileşenlerinin Daphnia longispina ve Moina micrura'nın populasyon artışı üzerine etkisi
Influence of some dietary compounds on population growth of Daphnia longispina and Moina micrura
  1. Tez No: 200067
  2. Yazar: TÜLAY VAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, cladoceran' ların populasyon artışına nütrient sınırlaması ile COMBOve sertleştirilmiş COMBO ortamlarının etkisi belirlendi. Cladoceran' lar azot vefosforca yeterli, azot ve fosforu sınırlandırılmış COMBO ile sertleştirilmiş COMBOortamında üretilen alg ile beslendi. Deneme 16 saat aydınlık: 8 saat karanlık ışıkuygulamasında gerçekleştirilmiştir. Deneme başında, her bir tüpe 1 adet 24 saattengenç birey konulmuş, birey sayısı ve büyüme hızı 28 gün süre ile belirlenmiştir.Cladoceran' ların nütrient sınırlaması ve kültür ortamlarına olan duyarlılıklarıfarklılıklar göstermiştir. D. longispina ve M. micrura nütrient sınırlamasına karşı çokduyarlı olup, N/P yeterli ortamda, N/P sınırlandırılmış ortamdan daha iyi gelişimgöstermiştir. Bu türlerin azot sınırlandırmasına olan duyarlılıkları fosforsınırlamasından daha azdır. M. micrura' da en yüksek populasyon artışı COMBOortamında iken, D. longispina' da ise sertleştirilmiş COMBO ortamında saptanmıştır.ANAHTAR KEL MELER: Daphnia longispina, Moina micrura, populasyon artışı,azot, fosfor, kültür ortamı .
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of nutrient (N and P) deficiency and the COMBO mediumand the high-hardness COMBO medium to cladocerans population growth rate weredetermined in the growth bioassays. The cladocerans were fed N/P-sufficient, N-deficient and P-deficient algae in COMBO medium and also in high-hardnessCOMBO of those. The experiment carried out a period of 16 hours light: 8 hoursdark. In the beginning of the experiments, 1 individual < 24 h old were put on eachvessel, number of the individual, growth rates were determined during 28 days.Cladocerans showed different responses to nutrient deficiency and also culturemediums. D. longispina ve M. micrura were very sensitive to nutrient deficiency andgrew better in N/P sufficient algae than in N/P deficient algae. This species were lesssensitive to N-deficiency, than P-deficiency. The maximum population growth rateof D. longispina was determined under high-hardness COMBO medium, while M.micrura was determined under COMBO medium.KEY WORDS: Daphnia longispina, Moina micrura, population growth rate,nitrogen, phosphorus, culture medium.