Multicasting for all-optical multifiber networks
Tüm-optik çok fiberli ağlar için çoğa gönderim
- Tez No: 200088
- Danışmanlar: PROF. CEM ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde daha ünce teke günderim işin ünerilen şok katmanlı şizge yaklaşımınıo o co c c stüm-optik şok ï¬berli ağlarda şoğa günderim işin üneriyoruz. Bu yaklaşım daha genel,u c g cg o co sgerşekci ve esnek bir modelleme sağlamakta ve problemi nadir ışık bülme ve dalgaboyuc g s odünüştürme kısıtlarıyla bir matematiksel formülasyona (MILP) kavuşturmaktadır. Prob-o us u u slem CPLEX tarafından şozülüp ya verilen hassasiyette en iyi sonuş yada alt sınır kücukcü u u c uşüağlar ve gruplar işin elde edilebilir. Fakat büyük problemler ve dinamik şoğa günderimg c uu cg oihtiyaşları işin uş buluşsal metot ünerilir (LAMA, SLAM ve C-FWA). Cok sayıdac c üc s o şdeney LAMA ve SLAM'in en iyiye yakın ve rakibinden (M-ONLY) daha iyi olduğunugbütün metrikler işin güstermektedir. LAMA ve SLAM'in iyi şalışmasının sebebi rakip-uu c o csleri gibi rotalama ve ï¬ber-dalgaboyu atama safhalarını ayırmayıp birlikte eniyilemeyeşalışmasıdır. Bu sebeple ünemli tüm metrikler (kullanıcı ve grup tıkanma olasılıkları,cs o udalgaboyu ve ï¬ber dünüştürme, günderici sayısı) bu safhaların ayrılmasından negatifo us u obir şekilde etkilenmektedir. LAMA'nın ülşeklenebilir versiyonu olan SLAM LAMA'yas ocyakın bazen de ondan iyi sonuş verir ve herhangi bir büyüklükteki statik yada di-c uu unamik tüm-optik şoğa günderim problemlerini şüzer. Son olarak ünerilen yeni ï¬ber-u cg o co odalgaboyu atama stratejisi (C-FWA'deki Ex-Fit) First-Fit stratejisinden daha az ï¬berve dalgaboyu dünüştürme kaynaklarını harcamaktadır.o us u
Özet (Çeviri)
We propose to use a layered graph approach, which has been previously proposedfor unicasting, to have a more general, realistic and ï¬exible model of an all-optical mul-tiï¬ber network for multicasting. This new presentation enables us to state the problemof all-optical multicasting with sparse light splitting and wavelength conversion restric-tions so that it is formulated as an original Mixed Integer Linear Programming (MILP).The MILP formulation is solved by CPLEX which ï¬nds the optimal solution within agiven precision and it also gives a lower bound by relaxing the integrality constraints.However, it is possible to solve MILP problems to optimality only for small networksand number of sessions, since the problem is NP-hard. Therefore, we also propose threediï¬erent heuristics (LAMA, SLAM and C-FWA) for larger problems and dynamic mul-ticasting requests. Extensive computational experiments demonstrate that LAMA andSLAM perform close to the optimal and better than their competitor (M-ONLY) forall metrics. However, LAMA and SLAM work better than their alternatives, since wejointly optimize routing and ï¬ber-wavelength assignment phases compared to the othercandidates which attack to the problem by decomposing two phases. Experiments showthat important metrics are adversely aï¬ected by the separation of routing and ï¬ber-wavelength assignment. SLAM, which is the scalable version of LAMA, performs closeor better to LAMA. Finally, we also propose a new ï¬ber-wavelength assignment strat-egy (Ex-Fit in C-FWA) which uses wavelength and ï¬ber conversion resources moreeï¬ectively than the First Fit.