Fabrıcatıon and characterızatıon of MgF2/ZnS/MgF2 multı-reflectıve coatıng system by drop castıng method for optoelectronıc applıcatıons
Optoelektronik uygulamalar için damla döküm yöntemini ile MgF2/ZnS/MgF2 çoklu yansımalı kaplama sisteminin üretim ve karakterizasyonu
- Tez No: 849073
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YİĞİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAA JABBAR GHAZAI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, damla döküm yöntemiyle MgF2 ve ZnS kullanılarak tek, çift ve çok katmanlı yansıma önleyici kaplamalar üretilmiştir. X-ışını kırınımı, taramalı elektron mikroskobu, enerji dağılımlı X-ışını analizi ve atomik kuvvet mikroskobu dâhil olmak üzere farklı karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca, farklı katman konfigürasyonları için optik özellikleri inceleyen bir UV-Vis spektrofotometresi kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Bulgular, hazırlanan tüm örneklerin polikristal bir yapı sergilediğini göstermiştir. MgF2 filmi tetragonal bir yapı sergilerken, ZnS filmi hekzagonal bir yapı sergilemiştir. Bu filmler küçük tane boyutları ve düşük dislokasyon yoğunluğu göstermiştir. Ayrıca, tüm numunelerin yüzeyleri, yansıtıcılığı azaltmak için avantajlı olan pürüzlülük sergilemiştir. Optik özellikler açısından, hem MgF2 hem de ZnS tek ve çift katmanlar görünür bir aralıkta yüksek iletim sergilemiştir. Dahası, UV ışığını verimli bir şekilde yansıtmışlardır. Bu optik özellikler, onları UV koruma kaplamaları ve optik filtreler gibi uygulamalar için umut verici adaylar haline getirmektedir. Özellikle, MgF2/ZnS/MgF2 çok katmanlı yapısı düşük yansıtma özelliği sergileyerek, minimum yansımanın olduğu lazer pencereleri gibi optik uygulamalar için özellikle uygun hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, single, double, and multilayer anti-reflection coatings were fabricated using MgF2 and ZnS through the drop-casting method. Different characterization techniques were employed, including X-ray diffraction, scanning electron microscopy, energy dispersive X-ray analysis, and atomic force microscopy. Additionally, measurements were conducted using a UV-Vis spectrophotometer, examining optical properties for different layer configurations. The findings indicated that all the prepared samples exhibited a polycrystalline structure. The MgF2 film exhibited a tetragonal structure, while the ZnS film exhibited a hexagonal structure. These films showed small grain sizes and low dislocation density. Furthermore, the surfaces of all samples displayed roughness, which is advantageous for reducing reflectivity. In terms of optical characteristics, both MgF2 and ZnS single and double layers exhibited high transmission across a visible range. Moreover, they efficiently reflected UV light. These optical properties make them promising candidates for applications such as UV protection coatings and optical filters. Notably, the MgF2/ZnS/MgF2 multilayer structure exhibited low reflectivity, making it particularly well-suited for optical applications such as laser windows, where minimal reflection.