Joint precoder and decoder design in multiuser downlink MIMO communications for common, private and common+private information transmission
Çok kullanıcılı aşağı bağlantılı MIMO haberleşme tekniklerinde ortak, özel ve ortak+özel bilginin gönderimi için ön kodlayıcı ve kod çözücü tasarımı
- Tez No: 461916
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çok kullanıcılı aşağı bağlantılı çok girdili çok çıktılı haberleşme probleminde ortak ön kodlayıcı ve kod çözücü tasarımı üç farklı senaryo altında incelenmiştir. _Ilk senaryoda yani çoklu gönderim durumunda, ortak bilgi olarak adlandırılan aynı bilgi tüm kullanıcılara gönderilir. Geleneksel haberleşme senaryosu olan ikinci senaryoda baz istasyonu bağımsız bilgi bitlerini (özel bilgi) kullanıcılara gönderir. Son olarak üçüncü senaryoda baz istasyonu aynı anda ortak ve özel bilgileri kullanıcılara gönderir. Bu tezin temel amacı bu senaryolar için ön kodlay ıcı ve kod çözüucü tasarımı yapmaktır. Ön kodlayıcı ve kod çözücü ikilileri en büyük-en küçük eşitliği (MMF), hizmet kalitesi (QoS) ve en küçük toplam ortalama karesel hata (TMSE) kriterlerine göre optimize edilmiştir. MMF ve QoS problemlerinde, optimizasyon problemi konveks değildir ve bu problem yarı tanımlı rahatlama yöntemi veya tam ceza yöntemi olarak bilinen diğer bir metotla çözülür. TMSE minimizasyonu gönderici ve alıcıda ardışık optimum lineer kestirici (Wiener filtre) yöntemiyle yapılır. Gönderici ve alıcıdaki anten sayıları, kullanıcı sayısı ve göndericinin toplam gücü gibi parametrelere göre minimum ve ortalama sinyal-gürültü veya sinyal-gürültü artı girişim oranı, bit hata oranı ve en küçük karesel hata gibi değişkenlerin karakteristiğini gözlemlemek amacıyla simülasyonlar yapılmıştır. Ek olarak, algoritmaların hesaplama zamanları gerçek hayattaki uygulanabilirliklerini değerlendirmek amacıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The joint precoder/ decoder design in the multiuser downlink multi-input-multioutput (MU-MIMO) communication problem is investigated under three different scenarios. In the first scenario, the same information denoted as common information is delivered to all users, i.e. multicasting scenario. In the second scenario, the base station (BS) transmits independent information bits (private information) to the users, i.e. the conventional communication scenario. Finally, in the third scenario, the BS concurrently delivers both common and private information to the users. The main goal of this thesis is to study precoder/ decoder design for these scenarios. The precoder/ decoder pairs are optimized according to the maximum-minimum fairness (MMF), quality of service (QoS) and minimum total mean square error (TMSE) criteria. In the MMF and QoS problem settings, the optimization problem is non-convex and accomplished by semidefinite relaxation method or another technique known as exact penalty approach. The TMSE minimization is accomplished by sequential design of optimal linear estimator (Wiener filter) at the transmitter and receiver. Simulations with respect to various system parameters such as the number of transmitter and receiver antennas, the number of users and given transmitted power are performed in order to observe the characterization of performance metrics like minimummean SNR/SINR, BER or MSE etc. Moreover, the computation times of the algorithms are also compared in order to evaluate their applicability in practice.