Proactive caching scheduler for web services
Web servisleri için proaktif önbellekleyici ve rogramcı
- Tez No: 200094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZTURAN, DR. HALUK BİNGÖL, YRD. DOÇ. DR. GÜRAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Web servisleri günümüzde kullanılan en önemli dağıtık yazılım mimarisidir. Webservislerinin platformdan bağımsız olması ve kolay entegrasyonu, kendinden önce var olandağıtık yazılım mimarilerinde karşılaşılan sorunları çözmede etkili olmuştur. Sonuç olarak,web servisleri dağıtık mimarinin vazgeçilmez parçası olmuştur. Günümüzde, web servisleriile ilgili ana motivasyon, iş akışlarında kullanılmak üzere değişik web servislerini birleştirmeve entegrasyonunu sağlamaya yöneliktir. Bu konuda en etkili web servis entegrsayonuBusiness Process Execution Language (BPEL) dili ile sağlanabilir.Web servisleri, platformdan bağımsız ve kolay entegre olabilmelerine karşın,performans ve kullanılabilirlik açısından birçok problemlere sahiptirler. Bu konunun iki ananedeni vardır. Birinci neden, web servislerine erişmede istemci sunucu arasında olan networktrafiğidir. İkinci neden ise, web servisleri işlemlerinde XML bazlı protokollerin ve dillerinkullanılmasıdır. Bu yüzden, bu tezde, BPEL işlemlerinde kullanılan web servislerininperformans ve kullanılabilirlik sorunlarına çözüm bulmayı amaçladık. Bu çözüm için dekatkımız, proaktif önbellekleme kullanarak, ileride gereken web servis sonuçlarını önbellektetutmak olmuştur. Bu yüzden oluşturduğumuz Proaktif Önbellekleyici ve Hayali ProaktifÖnbellekleyici ve Programcı, ulaşım bilgileri bilinen web servislerine etkili önbelleklemesağlamayı amaçlamıştır. En önemli amaçlarımızdan biri de, önbelleklemeyi sağlarken istemcitarafında performans kaybına sebep olmamak idi. Bu sayede, web servislerinin yükünüazaltmaya çalıştık. Tezin sonunda yaptığımız deneysel testler, yaklaşımımızın etkisiniölçmeye yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Web services are one the most promising technologies in distributed computing.Platform independence and easy interoperability features of web services solved manyproblems faced with earlier distributed computing technologies. As a result, web services areessential for communication of objects in distributed world. Nowadays, the main motivationregarding to web services is composing them to accomplish business applications. There aremany web service composition languages in the literature. On those languages, BusinessProcess Execution Language (BPEL) is the most effective composition language to provideinteraction among web services.Despite platform independence and easier interoperability features, web services facemany performance and availability problems. There are two main reasons for this: The firstreason is the propagation delay between clients and server. The second reason is extensiveuse of XML in web service operations. Thus, in this study, we aimed to solve performanceand availability problems of web services that BPEL processes use in business applicationsby applying a caching mechanism. Our main contribution is to apply a proactive cachingmechnism to web services, so generated cache can be used for future operations. O u rProactive Caching Scheduler and Daemon Proactive Caching Scheduler performs caching ofweb services whose binding information is known. One of the most important aspects of ourstudy is to apply efficient caching without sacrificing overheads on client side. By this way,we aimed to decrease the load in web services since it is not necessary to invoke a webservice if its cache is not expired. Our research concludes with experimental tests taken fromreal life scenarios. The experiments help us to better understand the applicability andefficiency of our approach.