Design and simulation of two-way quantum finite automata
Kuantum çift yönlü sonlu durum makinelerinin dizayn ve simulasyonu
- Tez No: 200093
- Danışmanlar: PROF.DR. CEM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
vÖZETKUANTUM Ç FT YÖNLÜ SONLU DURUM MAK NELER N ND ZAYN VE S MULASYONUBu tezde, klasik sonlu durum makineleri (tek ve çift yönlü) ve kuantum çift yönlüsonlu durum makineleri ve bunlarla ilgili temel kuram ve ispatlar gözden geçirilmi tir.Ayrıca, kuantum çift yönlü sonlu durum makineleri için bir simülatörgeli tirilmi tir. Geli tirilen simülatör kullanılarak, {0n1n | n > 0} (tip 2) ve {0n1n2n | n > 0}(tip 1) gibi düzenli olmayan olan çe itli diller incelenmi tir.Bunların yanı sıra, kuantum sonlu durum makineleri için dil tanıma olasılı ınıarttıracak bir metot üzerinde çalı ılmı tır. Bu metot sayesinde, orijinal halde bir dilisınırlandırılmı hata ile tanıyamayan makineler, tanıyabilecek hale getirilebilmektedir. Bumetodu uygulayarak, literatürdeki bilinen bir makine üzerinde iyile tirmeler yapılmı tır.Ayrıca, çe itli di er makineler için de metodun uygulanması ve sonuçları incelenmi tir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTDESIGN AND SIMULATIONOFTWO-WAY QUANTUM FINITE AUTOMATAIn this thesis, we review classical finite state automata, (FSAs and TWAs) and 2-way quantum finite state automata (2QFAs). We examine fundamental theorems and theirproofs.We develop a software simulator of quantum finite state automata. We introducethe simulator and by the help of the simulator, we examine some non-regular languageslike {0n1n | n > 0} (type 2) and {0n1n2n | n > 0} (type 1).We also propose a new technique to enhance the language recognition probabilityof 2QFAs. This method may allow some languages to be recognized with bounded error, ifwe have an algorithm for the unbounded error version. A sample construction for such acase is inspected in detail. Using this technique, we enhance the complexity of a 2QFAwhich originally recognize string s with error probability of 1/2, beyond a well known2QFA in the literature for the same language.