Defect prediction for embedded software
Gömülü sistemlerde hata kestirimi
  1. Tez No: 200101
  2. Yazar: ATAÇ DENİZ ORAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
GÖMÜLÜ SİSTEMLERDE HATA KESTİRİMİGömülü sistemlerin hayatımızın her alanına yayılması kısa sürede kaliteli gömülüyazılım üretilmesi için talebi arttırdı. Bu durumla başedebilmek ve geliştirme sürecini iyiyönetebilmek için yeni yaklaşımlara gerek duyulmaktadır. Yazılımda hata kestirimi, testaşamasının maliyetini düşürmek ve son ürünün kalitesini arttırmak için odaklanılmasıgereken alanlardan birisidir.Bu araştırmada özellikle gömülü yazılımlar için geliştirilmiş bir hata kestirimimodeli önerdik. Yazılım ölçütleri ve hataya meyillilik arasındaki karmaşık ilişkininmodellenebilmesi için makine öğrenimi teknikleri kullandık. Öne sürdüğümüz modelgömülü yazılımlarda hata kestirimi için uygun özellikleri olan üç makine öğrenimitekniğininin birleşiminden oluşmaktadır.Sonunda ortaya çıkan model, gömülü yazılım geliştirenlere yazılım geliştirmedöngüsünün gelecekteki yinelenmelerinin planlanmasında ve test kaynaklarının doğru birşekilde kullanılmasında yardımcı olacaktır. Böylece gömülü yazılım geliştiricileri hataayırım aşamalarının etkinliğini arttırarak ürünlerinin kalitesini arttırabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
DEFECT PREDICTION FOR EMBEDDED SOFTWAREAs ubiquitous computing becomes the reality of our lives, the demand for highquality embedded software in shortened intervals increases. In order to cope with thispressure, software developers need new approaches to manage the development cycle: tofinish on time, within budget and with no defects. Software defect prediction is one areathat has to be focused to lower the cost of testing as well as to improve the quality of theend product.This research proposes a defect prediction model specifically for embedded softwaresystems. We utilize machine learning techniques in order to identify the complexrelationship between software metrics and defect-proneness. Our proposed model involvesthree different machine learning techniques which have useful characteristics for defectprediction in embedded software. We combine the strengths of these machine learningtechniques in order to obtain a general model for defect prediction in embedded software.The resulting model may be used to assist the embedded software developers inplanning the future iterations of their development life-cycle and allocating their limitedtesting resources more effectively. This will help embedded software developers inincreasing the quality of their products by increasing the efficiency of defect removalstrategies.