Lifetime optimization using nonuniform deployment and heterogeneous sensors in wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağların ömürlerinin farklı yoğunluklu yerleştirme ve farklı algılayıcılar kullanılarak eniyilenmesi
  1. Tez No: 200102
  2. Yazar: MUHARREM GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlar, ilgilenilen bir alanın gözlenmesi amacıyla yerleştirilen çoksayıda algılayıcı düğümden oluşur. Algılayıcı düğümler pil ile çalışan cihazlar olduklarıiçin, çalışma süreleri kısıtlıdır. Çoktan-bire çok-hoplamalı iletim karakteristiğine sahipalgılayıcı bir ağda çıkış düğümüne daha yakın düğümler daha çok enerji tüketir. Böylelikle,çıkış düğümüne en yakın düğümler pillerini diğerlerine göre daha hızlı bitirirler. Bununyanında, bu düğümler öldüklerinde diğer düğümler çıkış düğümüne artık bağlanamayacağıiçin, ağ ömrü bu düğümlerin ömürleri ile sınırlıdır.Ağdaki dengesiz enerji tüketimi algılayıcıların farklı yoğunlukta yerleştirilmesi vefarklı pil kapasitesine sahip algılayıcılar kullanılarak telafi edilebilir. Bu tez, homojenolmayan topoloji dizaynlarının faydalarını incelemektedir. Tezin ilk bölümünde ağın farklıbölgelerinde farklı pil kapasiteleri kullanılması olasılığı incelenmektedir. Tezin ikincikısmında ise, kalabalık ağları ele alarak, ağın farklı bölgelerinde farklı yoğunlukta düğümkullanımının ağ ömrü üzerinde etkisi incelenmektedir.Bu tez homojen olmayan ağ topolojilerinin ağ enerji kaynaklarının toplamını etkinbir şekilde kullandığını göstermektedir. Bu etkililik, homojen olmayan ağ topolojilerikullanıldığında, aynı toplam maliyet ile çok daha uzun ağ ömrü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks consist of a large number of sensor nodes deployed in aregion of interest for monitoring purposes. As sensor nodes are battery powered devices,their operation time is limited. In a multi-hop sensor network with many-to-onecommunication characteristics, the nearer a node is to the sink, the more energy itconsumes. Therefore, the nodes closest to the sink deplete their batteries faster than theothers. Moreover, the network lifetime is bounded by the lifetime of these nodes, sincewhen they fail, other nodes will no longer be connected to the sink.Unbalanced energy consumption in the network can be compensated by deployingsensors non-uniformly and using heterogeneous battery capacity sensors. This paperinvestigates the benefits of topologies which exploit nonuniformity and heterogeneity. Inthe first part of the thesis, we study the possibility of using different battery capacity nodesin different regions of the network. In the second part of the thesis, we consider densenetworks and study how the network lifetime is affected by using different densities indifferent regions of the network.The thesis shows that heterogeneous network topologies offer efficient usage of thetotal network energy resources. This efficiency results in significantly longer networklifetimes with the same total cost when variable capacity sensors or variable densities areused.