Effects of thermal conditions on the mechanical properties of squeeze cast ZA-27 alloy
Isıl faktörlerin basınçlı döküm ZA-27 alaşımının mekanik özellikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 200100
  2. Yazar: EROL MORGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sıkıştırılmış döküm, katılaşmanın yüksek basınç altında tekrar kullanılabilirkalıplarda gerçekleştiği imalat usülünü belirten genel bir terimdir. Eriyik metalinuygulanan hidrolik basınç altında katılaştığı bu yöntem, sürekli kalıp döküm tekniğinikalıpta dövme tekniğiyle birleştiren bir metal şekillendirme prosesidir. Sıkıştırılmışdöküm, diğer geleneksel döküm tekniklerine kıyasla daha az kusurlu döküm parçası üretmegücüne sahiptir.Bu tezde yapılan araştırmanın temel amacı, sıkıştırılmış dökümü yapılan alüminyumalaşımı ZA-27' nin termal soğuma davranışını ve mekanik özelliklerini 3 değişik sıkıştırmabasınıcı altında incelemektir. Bu çerçevede, 0,1 MPa, 100 MPa ve 150 MPa sıkıştırmabasınçları altında toplam 20 adet ZA-27 numunesinin dökümü yapılmıştır. K tipi termaleleman çifti, sıcaklık değeri kaydedici cihaz ve termal kamera yardımıyla numunelerintümüne 3 değişik noktada ve kalıbın dış yüzeyinde sıcaklık ölçümünü içeren termal analizuygulandı. Bazı kabüller altında eriyik metal ile kalıp arasındaki ısı taşınım katsayısı vesoğuma eğrileri elde edildi. Bu termal analizlerin yanısıra, numuneler için bazı mekaniktestler de yapıldı. Numunelerin tornado işlenmesi sırasında çıkan çapaklar toplandı veçapak boylaı ile işlenebilme özellikleri incelendi. Ayrıca numunelere Brinell sertlik, yüzeypürüzlülüğü ve çekme testleri uygulandı. Mikroyapı analizi kapsamında, sıkıştırma basıncıile mikroyapı özelliklerinin karşılaştırılması için tarama electron mikroskobu ile 28 adetfotoğraf çekildi ve 3 numune metalografik olarak incelendi.Sonuç olarak, artan sıkıştırma basıncı, eriyik metal ile kalıp arasındaki ısı transferkatsayısını arttırdığı ve döküm numunelerinin mekanik özelliklerini iyileştirdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Squeeze casting is a generic term to specify a fabrication when solidification ispromoted under high-pressure within a re-usable die. It is a metal-forming process, whichcombines permanent mould casting with die forging into a single operation where moltenmetal is solidified under applied hydrostatic pressure. Squeeze casting has a greaterpotential to produce less defective cast components contrary to the other conventionalcasting techniques.In the present study, the aim was to search thermal solidification behavior andmechanical properties of a squeeze cast ZA-27 alloy in three different pressure ranges. Forthis purpose, totally 20 samples were cast under 0,1 MPa, 100 MPa and 150 MPasqueezing pressures. All of the samples were subjected to thermal analysis involvingtemperature measurement at three different points and die surface using K-typethermocouples, data logger and infrared camera. Heat transfer coefficient between themolten metal and die was calculated under some assumptions and cooling curves wereobtained. Beside temperature analyses, some mechanical tests were carried out. Duringmachining the samples by lathe, a lot of chips were collected and machinabilitycharacteristics were investigated depending on chip lengths; and the Brinell hardness tests,surface roughness measurements and tension tests were done. For microstructural analysis,the scanning electron microscope investigation and metallographic observation werecarried out. 28 SEM photographs were taken and 3 metallographic observation done toobserve the microstructure properties depending on squeezing pressures.At result, it was found that, when the squeezing pressure was increased, the heattransfer coefficient between the molten metal and die and mechanic characteristics of castsamples were improved.