Multi criteria efficiency analysis of fuel stations
Akaryakıt istasyonlarının çok kriterli verimlilik analizi
  1. Tez No: 200112
  2. Yazar: YUSUF ŞİRE
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
iÖZETAKARYAKIT İSTASYONLARININ ÇOK KRİTERLİ VERİMLİLİKANALİZİPetrol fiyatlarının artması, akaryakıt dağıtımı sektörünü daha çekici bir halegetirmektedir. Son yıllarda yeni dağıtıcı firmaların pazara girmesine ilaveten istasyonsayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Hızlı bir genişleme süreci yaşayan sektörlerin, ortavadede daralma eğilimi gösterdikleri bilinmektedir. Bu çalışmada bir dağıtıcı firmaya bağlıakaryakıt istasyonlarının çok kriterli verimlilik analizi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, VeriZarflama ve Stokastik Üretim Fonksiyonları olmak üzere iki farklı yaklaşım kullanılmıştır.Veri Zarflama yönteminin CCR ve BCC modelleri, Güven Bölgesi (AR) varsayımlarınıkapsayacak ve kapsamayacak şekilde uygulanmıştır.Veri zarflama yaklaşımının sonuçları, belirli bir fiziksel büyüklükten sonra ölçeğinverimliliğe katkı sağlamadığını ve yüksek performansın yönetimsel uygulamalara bağlıolduğunu ortaya koymuştur. İstasyonların şehir bazında gruplanarak incelenmesi, verimlilikseviyelerinin şehir bazında önemli oranda değişebildiğini göstermiştir. Ayrıca BCC ve CCRmodellerinde, verimli istasyonlar büyük oranda örtüşmesine rağmen verimsiz istasyonlarınverimlilik seviyelerinde büyük farklılıklar gözlenmiştir. Güven Bölgesi kısıtlarının değişikistasyonlar üzerinde değişik etkileri olmuş; kimi istasyonlar daha yüksek, kimileri daha düşükverimlilik seviyelerine gelmişlerdir. Ancak ölçek ile ilgili yapılan çıkarım geçerliliğinikorumuştur. Verimlilik seviyeleri ile girdi ve çıktı değişkenleri arasındaki ilişki deincelenmiştir.Stokastik Üretim Fonksiyonları çalışması kapsamında çıktı değişkenleri tek birdeğişkene toplanmıştır. Bu çalışmada sonuçların Veri Zarflama Metoduna göre büyükfarklıklar gösterdiği görülmüştür. Özellikle değişken getiriye izin veren BCC modelleri sözkonusu olduğunda farklılık daha belirgindir.Bu çalışma genel olarak, Veri Zarflama'nın çok çıktılı problemlerdeki etkinliğinidoğrulamış ve özellikle yeni bir akaryakıt istasyonuna yatırım aşamasında kullanılacak değerlibilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
iABSTRACTMULTI CRITERIA EFFICIENCY ANALYSIS OF FUEL STATIONSAs the oil prices increase, the oil products distribution sector becomes more attractive inTurkey. In recent years, new distributor companies entered the market and the number of gasstations increased significantly, while it is known that rapidly expanding industries experience?overshoot and collapse? behavior in the middle run. In this study, a multi-criteria efficiencyanalysis of gas stations of a distributor firm is conducted. Two different methods, the Dataenvelopment Analysis (DEA) and the Stochastic Production Frontiers (SPF) are used for thispurpose. The CCR, the BCC models of the DEA, with and without Assurance Region (AR)extensions are applied.Results of the DEA studies suggest that, after a threshold level of physical resources,scale of station does not provide competitive advantage and better performance depends onmanagement practices. Stations are grouped by cities and a considerable difference in averageefficiency scores is observed among different cities. On the other hand, best performing citiescoincide in the CCR and the BCC formulations to a great extent, whereas efficiency scores ofinefficient units may change dramatically. The AR restrictions have different effects ondifferent stations; some having higher efficiency scores and some having lower, while thestatement about scale is still valid and the ranking of cities change considerably. Correlation ofefficiency scores to input and output factors are also analyzed.In the SPF study, different outputs are aggregated into one single output. In this case,results differ considerably from results of the DEA study, especially when the BCCformulation of the DEA (which allows variable returns to scale), is considered.On the overall, results confirm usefulness of the DEA in multi output problems andprovide useful information about performances of gas stations, which is especially valuablewhen investing in a new station.