Determining optimal quality levels and prices in a hybrid manufacturing / remanufacturing system
Melez bir imalat / yeniden imalat sisteminde en iyi kalite seviyesi ve fiyatların belirlenmesi
- Tez No: 200113
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETMELEZ BİR İMALAT / YENİDEN İMALAT SİSTEMİNDE EN İYİKALİTE SEVİYESİ VE FİYATLARIN BELİRLENMESİMUHSİNE ŞENAY GÜRBÜZÜrünlerin kalite ve fiyatlarının belirlenmesi yeniden üretim yapan firmalar için ikiönemli konudur. Bu çalışmanın amacı; yeniden imal edilmiş ürünlerin kalite seviyesi vefiyatlarının, ayrıca imal edilmiş ürünlerin fiyatlarının en iyi değerlerini araştıran birmatematiksel model geliştirip çözmektir. Melez bir imalat / yeniden imalat sistemi olan birorijinal parça üreticisinin toplam kârını enbüyüklemek için bir esas model ve iki eklentisiformüle edilmiştir. Yeniden imal edilmiş bir ürünün kalite seviyesinin imal edilmişversiyonunun kalite seviyesini aşamayacağı ve yeniden imal etmenin birim maliyetinin,kalite seviyesinin doğrusal bir fonksiyonu olduğu varsayılmıştır. Müşteri tercihiyerçekimine dayanan yaklaşım kullanılarak modellenmiştir ve toplam talep, orijinal parçaüreticisinin imal edilmiş ve yeniden imal edilmiş ürünleri ile rakip firmanın bir ürünütarafından bu tercih fonksiyonuna göre paylaşılmaktadır.Formüle edilen modeller doğrusal ve dışbükey olmadığından, modelleri çözmek içinNelder ve Mead tarafından geliştirilen simpleks arama yöntemi kullanılmıştır. Yöntemorijinal olarak kısıtsız problemler için önerildiğinden, kalite ve fiyat kısıtlarını sağlamakiçin bazı değişiklikler yapılmıştır. Karar değişkenlerinin en iyi değerlerini bulmak veproblem parametrelerindeki değişikliklerden nasıl etkilendiklerini görmek için bir dizideney yapılmıştır. Pazardaki, üretim ortamındaki ve imal edilmiş ürünlerin kalitelerindekideğişikliklerin etkileri ayrıntılı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINING OPTIMAL QUALITY LEVELS AND PRICES IN AHYBRID MANUFACTURING / REMANUFACTURING SYSTEMMUHSİNE ŞENAY GÜRBÜZSetting the quality and price of products are two important issues for firms involvedin remanufacturing. The aim of this study is to develop and solve a mathematical modelthat seeks optimum values for quality levels and prices of remanufactured products as wellas prices of manufactured products. A base model and two extensions of it are formulatedin order to maximize the total profit of an Original Equipment Manufacturer (OEM)having a hybrid manufacturing / remanufacturing system. It is assumed that aremanufactured product?s quality level can not exceed the quality level of its manufacturedversion and the unit cost of remanufacturing is a linear function of the quality level.Customer preference is modeled by using gravity based approach and total demand isshared by the products of the OEM and a competitor?s product according to this preferencefunction.As the formulated models are nonlinear and nonconvex, the simplex search methoddeveloped by Nelder and Mead is used to solve the models. Since the method hasoriginally been proposed for unconstrained problems, some modifications are necessary tohandle quality and price constraints. A number of experiments are carried out to obtain thebest values of the decision variables and to see how they are affected by the changes in theproblem parameters. The effects of changes in the market, in the manufacturingenvironment and in the quality levels of manufactured products are discussed in detail.