Modeling and analysis of a kit management problem
Bir kit yönetimi probleminin modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 200119
  2. Yazar: GÜLER KIZILCIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
vüOZET˙ ˙ ü ˙˙ ˙˙ ˙BIR KIT YONETIMI PROBLEMININ MODELLENMESI˙˙VE ANALIZIBu şalışmada, müşterilerin farklı fakat şakışan kitler talep ettiği bir şoklu urüncs us cs g c üuenvanter sistemi güzününe alınmaktadır. Müşterilerin bir kite olan talebi, her kit işinoou us cbelirli bir talep olasılığının bulunduğu bir Poisson dağılımını izlemektedir. Talep edileng g gbir kit oluşturulduğunda, belirli bir süre işin talep edilen yere günderilmekte ve buradas g uc okit işindeki urünlerden biri kullanılmaktadır. Kit işindeki kullanılmayan urünler envan-c üu c üutere geri günderilirken, harcanan urün işin bir sipariş verilmektedir. Harcanan urün işino üu c s üu ciki ayrı tedarik sistemi incelenmiştir. Birinci tedarik sisteminde, her urünün tedariks üu usüreleri bir M/G/∞ kuyruğunda olduğu gibi bağımsız ve aynı şekilde dağılan ras-u g g g s g˙gele değişkenler olarak modellenmiştir. Ikinci tedarik sistemi ise urünlerin bir M/M/1gs s üukuyruğunda işlem gürdüğu bir yük bağımlı sistemdir.g s o ugü u g˙Ilk olarak, bir talep geldiğinde bir kitin hazır bulunma olasılığının değerlendirilmesig g g˙işin yerine getirilmemiş taleplerin birleşik olasılık dağılımı şıkarılmıştır. Ikinci olarak,c s s g c sbir servis seviyesi kısıtı güzününe alınarak her urün işin temel stok seviyelerini optimizeoou üu ceden deneyimsel bir algoritma geliştirilmiştir. Deneyimsel yaklaşımın geşerliliğinin is-s s s c gpatı işin pek şok hesaplama yapılmıştır. Hesaplamalar işin, MATLAB programında birc c s ckod yazılmış ve Arena simülasyon paketinde bir simülasyon modeli oluşturulmuştur.s u u s s
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTMODELING AND ANALYSIS OF A KIT MANAGEMENTPROBLEMIn this study, we consider a multi-item inventory system in which customersmay order different but possibly overlapping kits. Customer demand for a kit follows aPoisson process where there is a fixed probability for each kit to be demanded. Whenthe kit is formed, it is sent to the demand location for a common time and one item fromthe kit is consumed. The unused items in the kit are returned to stock while an orderis placed for the consumed item. We consider two supply processes for the consumeditem. In the first supply system, replenishment lead times for each component areindependent and identically distributed random variables as in an M/G/∞ queue.Second supply system is a load dependent system where items are processed throughan M/M/1 queue.Firstly, we derive the joint probability distribution of outstanding orders to eval-uate the availability of a kit to be formed when a demand arrives. Secondly, we developan efficient heuristic to optimize the base-stock levels of each item subject to a servicelevel constraint. We have conducted many numerical computations to prove the effec-tiveness of our heuristic approach. For computations, we develop a code in MATLABcomputing program and a simulation model in Arena simulation package.