Mission based component test plans
Görev tabanlı bileşen sınamı
  1. Tez No: 200120
  2. Yazar: M. EMRE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dizge güvenilirlik sınamlarının planlanmasında sıkşa uygulanan yaklaşımlardanu c sbiri, bileşenlerin sağlaması arzulanan güvenilirlik düzeyleri belirlendikten sonra bus g u udüzeyleri güven altına alan bileşen sınam sürelerinin hesaplanması düşuncesine dayanır.u u s u usüDiğer bir yaklaşım ise dizgenin bütün olarak sınanması ve arzulanan dizge güvenilirlikg s uu udüzeyini sağlayan dizge sınam sürelerinin belirlenmesidir. Amacın bir bütün olaraku g u uudizgenin güvenilirliği hakkında yargıya varmak olduğu düşunülürse, ikinci yaklaşımınu g g usü u u sbirinciye güre daha ustün olduğu düşunülebilir. Ancak dizgeyi bütün olarak denemeko üu g usü u uucok maliyetli veya cok zor olabilir, hatta bazı durumlarda olurlu olmayabilir. Büyleş ş odurumlarda da birinci yaklaşım ikinciye ustünlük sağlar. Bu iki yaklaşımın olumlus üuu g staraflarını bir araya getirme düşuncesi dizge tabanlı bileşen sınamı adı altında yazınausü sgeşmiş yeni bir yüntemin doğuşuna olanak sağladı.cs o gs gKonuyla ilgili yazında dizge tabanlı bileşen sınamı düşuncesini değişik dizgelers usü gsişin ele alan birşok calışma bulunmaktadır. Fakat bu calışmaların tamamında bir nes-c cşs şsnenin güvenilirlik tanımı nesnenin belirli bir süre boyunca bozulmadan calışma olasılığıu u şs golarak kabul edilmiştir. Bu güvenilirlik tanımı sıraları ve süreleri rasgele bir dizi gürevis u u ogerşekleştirmek işin tasarlanan aygıtlar işin geşerli olmamaktadır. Bu calışmada gürevc s c c c şs otabanlı bileşen sınamı adını verdiğimiz yeni bir kavram, güvenilirlik tanımları gürevs g u otabanlı olarak belirlenen dizgelerin eniyi bileşen sınam sürelerini hesaplama yüntemis u oolarak sunulmakta ve sıralı dizgeler ile seri bağlanmış koşut alt dizgeler işin bileşeng ss c ssınamları tasarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the widely used methods of system reliability test plans is based on theidea of computing the component test plans that ensure prespecified reliability levelsfor those components. Another widely used approach suggests the determination ofthe system test plans which guarantee a certain reliability level for the system. Sincethe main concern is the reliability of the system, the latter approach can be thoughtas more advantageous over the former one. However, testing a system as a whole canbe very costly, very difficult or even impossible, which makes the first approach moreappropriate to use. The idea of combining the advantageous points of both approachsgave birth of another method called as system based component test plans.One can find many works in the literature that applies the system based com-ponent testing idea with respect to different system topologies. However, realibilitydefinition employed in all of these studies assumes a prespecified amount of fixed timeduring which the object whose reliability is the concern, works without a failure. Thisreliability definition is invalid for systems designed to perform sequence of missions,which are possibly in random order and have possibly random durations. In this thesis,a new method which we call as mission based component test plans is proposed as ameans for the determination of the optimum component test plans for series systemsand serial connection of redundant subsystems.