A model with options and order cancellation for in-season replenishment
Sezon içi sipariş ikmali için opsiyonlu ve sipariş iptalli bir model
  1. Tez No: 200121
  2. Yazar: NİHAN KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
vüOZET˙şË™ ˙ ˙ş ˙ ˙ ˙şË™ ˙SEZON ICI SIPARIS IKMALI ICIN OPSIYONLU VE˙ ˙ş ˙ ˙˙SIPARIS IPTALLI BIR MODELSezon işi sipariş ikmali işin, opsiyonlu ve sipariş iptalli bir model incelenmiştir.c s c s sModel, bağımlı talepli iki dünemde analiz edilmiştir. Kanal koordinasyonu işin tedarikşi-g o s c cnin seşmesi gereken uygun fiyatlar cıkartılmış ancak tedarikşinin bireysel makullukc ş s ckısıtı bozulmuştur. Sonunda, hesapsal bir calışmayla, opsiyon ve sipariş iptali birleşimi-s şs s snin değeri olşulmüştü r. Opsiyon ve sipariş iptali birleşiminin sağladığı esneklikle alıcınıng ü cü us u s s g gmarket degişimlerine yanıt verdiği ve toplam beklenen karın yalnız opsiyonlu modeldens gdaha fazla arttığı güsterilmiştir.go s
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTA MODEL WITH OPTIONS AND ORDERCANCELLATIONFOR IN-SEASON REPLENISHMENTWe investigate a model with options and order cancellation in a buyer-suppliersystem for in-season replenishment. We analyse the model in two periods with cor-related demand. We derive the appropriate prices that the supplier must choose forchannel coordination, however individual rationality constraint of the supplier is vio-lated. Finally, using a computational study, we quantify the value of options and ordercancellation combination. We demonstrate that options and order cancellation combi-nation provides flexibility to the buyer to respond to market changes thus increasingthe total expected profit even more than the options-only model.