An investigation into most fruitful ancillary revenue opportunities for low cost carriers operating in Turkish domestic aviation market
Turkiye havacilik piyasasinda faaliyet gosteren dusuk fiyatla hizmet sunan havayolu firmalari icin en verimli yardimci gelir olanaklari firsatlarinin arastirilmasi
  1. Tez No: 960222
  2. Yazar: ÖZGE YANIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEITH MASON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cranfield University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türbülanslı ekonomik dönemler, havayollarını iş modellerini yeniden düşünmeye zorlamaktadır. Yakıt fiyatlarındaki dur durak bilmeyen artış, ekonomik yavaşlama ve düşen gelirler birleşince küresel havayolu endüstrisi için büyük zorluklar yaratmıştır. Günümüzde hem Düşük Maliyetli Taşıyıcılar hem de Tam Hizmet Taşıyıcıları, kârlılığı artırmak için temel gelirlerini tamamlayacak yeni yollar aramaktadır. Bu durum, yardımcı gelirleri dünya genelinde havayolları için oldukça cazip ve gerekli hale getirmiştir. Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen havacılık pazarlarından biri olmuştur. 2003 sonrası düşük maliyetli havayollarının Türkiye'de ortaya çıkışı, ülkenin havacılık sektöründe adeta bir devrim yaratmıştır.“Yardımcı gelir”yaratımı, düşük maliyetli iş modelinin vazgeçilmez bir parçasıdır ve Türkiye iç hat pazarında faaliyet gösteren LCC'ler bu kavramın önemini fark etmeye başlamıştır. Son yıllarda bazı LCC'ler, parça başına satış özellikleri, komisyon bazlı ürünler, reklam faaliyetleri ve sık uçan yolcu programları aracılığıyla ek gelir elde etmektedir. Ancak“yardımcı gelir”kavramı Türk havacılık sektöründe hâlâ emekleme aşamasındadır ve taşıyıcılar tarafından keşfedilmeyi bekleyen pek çok fırsat bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye iç hat havacılık pazarında faaliyet gösteren düşük maliyetli havayolları için en verimli yardımcı gelir fırsatlarını araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için, dünya genelinde havayolları tarafından benimsenen mevcut ve potansiyel yardımcı gelir kaynakları değerlendirilmiş ve başarılı bir yardımcı gelir stratejisini etkileyen önemli faktörler vurgulanmıştır. Ayrıca, Türk iç hat yolcularının tercihlerini ve çeşitli yardımcı hizmetlere yönelik ödeme istekliliklerini ölçmek amacıyla İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan seyahat eden 450 yolcuya anket uygulanmıştır. Bu anket aracılığıyla, demografik ve seyahatle ilgili faktörlerin yolcuların tercihleri ve WTP üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi de hedeflenmiştir. Elde edilen bulgulara dayanarak havayolu şirketlerinin üst düzey yönetimlerine gerekli öneriler sunulmuştur. Anket analizlerine göre,“Bilet fiyati sabitleme”ve“Bilet Esnekliği”seçenekleri ile“karşılama–yönlendirme hizmeti”ve“Havalimanı Transferi”hizmetleri katılımcıların çoğunluğu tarafından satın alınmaya istekli olunan hizmetler olarak öne çıkmıştır. Bunun yanı sıra, katılımcılar“Koltuk konforu”ve“Bilet değişikliği ve iptali”ni en önemli iki hizmet özelliği olarak değerlendirmiştir. Öte yandan,“Rezerve koltuk”,“Boş orta koltuk”seçenekleri ve“Uçakta piyango kartı satışı”gibi bazı yardımcı hizmetler Türk iç hat yolcuları için cazip bulunmamıştır. Geçmiş satın alma analizleri, katılımcılar arasında en çok ücret ödenen üç yardımcı kalemin“Uçakta Yiyecek ve İçecek”ile“Fazla / ek bagaj”ücretleri olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca ANOVA analizi, çeşitli yardımcı hizmetlerde bazı müşteri segmentleri arasında WTP değerlerinde farklılıklar olduğunu göstermiştir. Dahası,“Uçuş destinasyonu”,“Seyahat amacı”,“Rezervasyon yöntemi”,“Uçuş sıklığı”gibi seyahatle ilgili faktörlerin ve“Yaş”,“Meslek”gibi demografik faktörlerin katılımcıların yardımcı hizmetler için ödeme isteklilikleri üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Ödeme İstekliliği verileri, Beyan Edilmiş Tercihler ve geçmiş tüketim alışkanlıklarıyla birlikte değerlendirildiğinde, havayollarına müşterilerini segmentlere ayırma ve yardımcı hizmet tekliflerini buna göre uyarlama imkânı sağlayacak; bu da onların yardımcı gelirlerini artırmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Turbulent economic times have been forcing airlines to rethink their business models. The relentless increase in fuel prices combined with economic slowdown and falling yields have created enormous challenges for the global airline industry. Today, both Low Cost Carriers (LCCs) and Full Service Carriers (FSCs) have been struggling to find new ways for complementing their core revenues to boost profitability. This situation has made ancillary revenue very attractive and needed for airlines all over the world. Turkey has been one of the fastest growing aviation markets in the world. The emergence of the low-cost carrier (LCC) in Turkey after 2003 revolutionised the aviation industry in the country.“Ancillary revenue”generation has been the indispensable part of a low cost business and LCCs operating in Turkish domestic market have started to realize the importance of the concept. In recent years, some LCCs in Turkey have been generating additional revenue through a la carte features, commission-based products, advertising activities and frequent flyer activities. However, the“ancillary revenue”concept is still in its childhood in Turkish aviation industry and there are many opportunities awaiting to be discovered by the carriers. Aim of this study is to explore the most fruitful ancillary revenue opportunities for LCCs operating in Turkish domestic aviation market. In order to achieve the stated aim, existing and potential ancillary revenue streams adopted by airlines all around the world were evaluated and the important factors affecting a successful ancillary revenue strategy were emphasized. In addition, a passenger survey was conducted to 450 passengers flying from Istanbul Ataturk Airport in order to assess the stated preferences of Turkish domestic passengers and to estimate their willingness-to-pay (WTP) for various ancillary services. Through this survey, it was also aimed to analyse the impact of demographics and trip related factors on passengers' preferences and WTP for various ancillary services. Based on the results and findings, necessary recommendations were proposed for the top-level management of airline companies. According to the survey analyses, it has been found that some ancillary services such as“Farelock”and“Ticket Flexibility”options and“Concierge”and“Airport Transfer”services are willing to be purchased by majority of the respondents. In addition, respondents value“Seat comfort”and“Ticket change and cancellation”as the two most important service attributes. On the other hand, some ancillary services such as“Reserved seat”and“Empty middle seat”options and“Sales of lottery cards on-board”are not attractive for Turkish domestic passengers. Past purchase analysis revealed that the three mostly paid ancillary items by the respondents were fees for“On-board Food and Beverage”and for“Extra / excess baggage”. In addition, ANOVA analysis revealed that there are differences in WTP values between certain customer segments for various ancillaries. Moreover, it has been discovered that trip-related factors such as“Flight destination”,“Trip purpose”,“Way of booking”,“Flight frequency”, and demographic factors such as“Age”and“Occupation”have effects on respondents' willingness to pay for various ancillaries. The Willingness to Pay (WTP) data together with Stated Preferences (SP) and historic consumption habits would help airlines to segment their customers and tailor their ancillary offerings accordingly, which in return would help them to boost ancillary revenues.