Kablosuz veri iletimi için alıcı-verici geliştirme kartı tasarımı ve örnek bir uygulama
RF transreceiver development board for wireless data transfer and a sample application
- Tez No: 200127
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ KUCUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hızla gelişen teknolojiye paralel olarak ilerleyen ve her geçen gün yeni birgelişmeyle karşımıza çıkan radyo haberleşme sistemlerinin kullanımı, gün geçtikçeyaygınlaşmaktadır. Üretim teknolojilerindeki gelişmelerin bir neticesi olan üretimmaliyetlerin azalması ile önceleri ancak sanayi işletmelerinde kullanım alanıbulabilen bu sistemler, artık günlük hayatımızın bir parçası haline gelmeyebaşlamıştır. Gelişen radyo haberleşme sistemlerinin sayısal sistemler ile entegreedilmesi, geliştirilen uygulamaların kullanılabilirliğini ve esnekliğini arttırmış,dolayısıyla kullanım alanları daha da genişlemiştir. Bu şekilde gerçekleştirilen birçok uygulama, evlerimizde, iş yerlerimizde ve hatta sokaklarda kullanılmayabaşlanmıştır. Kablosuz ev güvenlik sistemleri, çeşitli uzaktan kumanda uygulamaları,kablosuz taksi çağırma sistemleri, uzaktan ölçüm sistemleri bu uygulamaların sadecebirkaç örneğidir.Bu çalışmada, yukarıda bahsedilen gelişmelerin bir neticesi olan ve kablosuzveri iletimi sağlayan alıcı-verici sistemleri üzerinde durulmuştur. Bu sistemlerinkullanım alanlarına ilişkin bilgiler verilmiş, örnek bir RF Alıcı-Verici Modülütasarımı gerçekleştirilmiş ve tasarlanan RF modül ile örnek bir uygulamageliştirilmiştir. Ayrıca, gerçekleştirilen tasarımın, benzer uygulamalar için altyapıteşkil edebilmesi ve bir uygulama-geliştirme platformu olarak kullanılabilmesiamaçlanmıştır. Bu amaçla bir kullanıcı ara yüzü geliştirilerek, sistemin çalışmaşartlarını belirleyen değişkenlere, kullanıcının müdahale edebilmesi sağlanmıştır.Son olarak, ortaya çıkan ürün bazı testlere tabi tutulmuş ve emsalleri ilekıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the technical and economical evolutions of the radio telecommunicationsystems, these technologies take place in our daily life. By of the digitalization of thetelecommunicaiton techniques, usage area of these technologies are improved. Lotsof applications using these technologies have been implemented in our daily life suchas wireless security systems, remote control equipments, wireless taxi call systemsand telemetry systems.This study has been focused on wireless data transceiver systems. An RFtransceiver module was designed and tested in real conditions. This project wasdeveloped to be used as an Application Development Platform, with a usermanagement interface which lets users to configure parameters.Created prototype was tested in real conditions and compared with othersimilar applications.