Adaptive control of nonlinear systems using multiple identification models
Doğrusal olmayan sistemlerin çoklu tanımlama modelleri ile uyarlanır denetimi
- Tez No: 200128
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL CILIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışmasında doğrusal olmayan sistemlerin uyarlamalı denetimi konu edilmiştir. Bu alandakimevcut çalışmalar özetlendikten sonra, minimum-faz, giriş-çıkış doğrusallaştırılabilen ve doğrusalolarak parametrelendirilmiş doğrusal olmayan sistemlerde uygulanmak üzere, belirsizliklerinuyumlu ve uyumsuz olduğu durumlar için doğrudan ve dolaylı uyarlamalı denetleyicilergeliştirilmiştir. Parametrelerde büyük belirsizlikler olması durumunda sistemin geçici yanıtınıiyileştirmek için, çoklu tanımlama modellerinin kullanıldığı yeni bir yöntem önerilmiştir. ÇokluLyapunov fonksiyonlarını ve maliyet fonksiyonlarini temel alan uyarlama ve anahtarlamamekanizmaları geliştirilmiş ve oluşan kapalı çevrim sistemlerin bu anahtarlama mekanizmasıaltında kararlı olduğu gösterilmiştir. Uyarlamalı denetimde doğrudan ve dolaylı yöntemlerbirleştirilerek, bunun aşırı parametrelendirmeye neden olmayan doğrusal olmayan sistemlereuygulaması yapılmıştır. Bu çalışmadaki kuramsal bulgular bilgisayar benzetimleri iledoğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adaptive control of nonlinear systems is considered in this study. Available methods in this fieldare reviewed first. Focusing on the minimum-phase, input-output linearizable and linearlyparameterized nonlinear systems, direct and indirect adaptive controllers are developed for the casesof matched and unmatched uncertainties. A new methodology is proposed, which makes use ofmultiple identification models in order to improve the transient performance under large parametricuncertainties. Adaptation and switching mechanisms are developed based on the use of multipleLyapunov functions and cost functions. The resulting closed loop systems are shown to be stablewith the switching mechanisms. Combination of direct and indirect adaptive control schemes is alsopresented for a class of nonlinear systems which do not give rise to over-parametrization. Thetheoretical results obtained in this study are verified by computer simulations.