Comparison of linear and nonlinear methods for seismic evaluation of existing reinforced concrete buildings in the Turkish earthquake code 2007
Mevcut betonarme binaların deprem performanslarının belirlenmesinde doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 200218
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalısmada Türkiye' deki orta yükseklikteki betonarme binaları temsil etmek üzere 4 tasıyıcı sistem modeli seçilmis ve 1975, 1998 Türk Deprem Yönetmelikleri' ne göre bu modeller boyutlandırılmıstır. Sonra bu modellerin deprem performansları 2007 Türk Deprem Yönetmeligi' ndeki dogrusal ve dogrusal olmayan yöntemler kullanılarak belirlenmistir. Tüm kesitlere ait kesit hasar sınırları dogrusal ve dogrusal olmayan hesap yöntemleri kullanılarak elde edilmis ve karsılastırılmıstır. Yapılan sayısal çalısmalar 1998 Türk Deprem Yönetmeligi' ne uygun olarak boyutlandırılmıs ve yeterli kesme donatısına sahip betonarme binaların deprem performanslarının genellikle yeterli oldugunu göstermistir. Dogrusal ve dogrusal olmayan hesap yöntemleri ile belirlenen kesit hasar bölgeleri arasındaki fark bir hasar bölgesi aralıgı mertebesindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4 structural system models which represent the existing medium-rise reinforced concrete buildings with adequate transverse reinforcement in Turkey are chosen and designed in accordance with Turkish Earthquake Codes 19775 and 1998 regulations. Then seismic performances of these models are determined by using linear and non-linear evaluation methods in Turkish Earthquake Code 2007. Member damage levels calculated by using linear and nonlinear methods of the Turkish Earthquake Code 2007 are compared and evaluated. Studies show that the seismic performance of structures with adequate transverse reinforcement designed according to the Turkish Earthquake Code 1998 is generally adequate. Damage levels of structural members obtained from linear and nonlinear methods differ by at most one damage region.