Yüksek katlı bir yapının lineer ve lineer olmayan hesabı
Linear and non linear analyses of a multistorey building
- Tez No: 104086
- Danışmanlar: PROF. DR. H. FARUK KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Zamanında 1975 Türkiye Deprem Yönetmeliği esas alınarak boyutlandmlmış, o sıralarda ancak tartışılmaya başlanmış bulunan 1997 deprem yönetmeliğinin bazı özelliMerinin göz önüne alınmış olduğu çok katlı bir betonarme binada ayrıntılı incelemeler yapılmış ve 1998' de yürürlüğe giren yeni Türkiye Deprem Yönetmeliği de göz önüne alınarak çeşitli incelemelere girişilmiştir. Bu çalışmanın amaçlarından biri Türkiye Deprem Yönetmeliği'nin öngördüğü bazı hususların eski yapılarda ne ölçüde sağlanabilmekte olduğunu karşılaştırmalarla görmektir. Bu hususlar arasında öngörülen deprem hesap yüklerinin değişmesi olasılığı, göreli kat yer değiştirmelerine daha önemli sınırlamalar getirilmesi, burulma düzensizliği olan yapılarda boyutlandırma hesap yönteminin seçimi ve daha başka önlemler getirilmesi gelmektedir. İlk tasarım aşamasındaki sınır koşullan ile yerindeki gerçek yapı davranışına daha yakın düşeceği düşünülen sınır koşullan için çeşitli matematik modeller denenmiş fakat esas itibariyle iki ayrı model üzerinde durulmuştur. Bu amaçla bina önce her iki doğrultuda 14 normal ve 5 bodrum kat olmak üzere, 19 katlı alınmıştır. Daha sonra uzun doğrultudaki çevre dolguların yapı davranışına etkilerini anlamak üzere kısa doğrultuda yapı 14 katlı olarak bodrum kat üstünden ankastre sayılmıştır. Bu araştırma kapsamında yapılan çalışmalar önceki asıl projelendirme çalışmalarından tümüyle ayrı tutulmuştur. Yeni matematik modeller kurulmuş, bilgisayara yüklenmiş ve yapı üç boyutlu olarak ilk kullanılandan başka bilgisayar programlan aracılığı ile çözümlenmiştir. Bu amaçla SAP2000 genel amaçlı bilgisayar programına başvurularak çeşitli doğrusal ve malzeme yönünden doğrusal olmayan çözümlemeler gerekleştirilmiştir. Mevcut yapının taşıyıcı sistemi özellikle bir eksen etrafında simetrik değildir. Asansör ve merdiven kovalarının, mimari bir gereksinim olarak yapının bir yanma toplanmış bulunması yapıyı burulma açısından düzensiz yapılar sınıfına sokmaktadır. Doğrusal çözümlemelerde eşdeğer deprem yükleriyle hesap yapılmakla birlikte burulma açısından düzensiz olan yapının davranışına daha yakın sonuçlar vermesi açısından spektrum analizi (mod süperpozisyonu) yöntemine başvurulmuştur. Ayrıca yapının düşey yük hesabı da yapılmıştır. Kesit hesaplan için süperposizyonlar yapılmış ve boyutlandmlmış olan kesitler tekrar kontrol edilmiştir. Doğrusal olmayan çözümlemelerde üç boyutlu sistem yerine sonuçlarının daha kolay izlenebileceği anlaşılan eşdeğer iki boyutlu matematik modellere ağırlık verilmiş, referans olmak üzere bazı üç boyutlu çözümlemelerde yapılmıştır. Yatay yük artım yöntemi kullanılarak farklı matematik modellerde çeşitli çözümler yapılmış ve bu çözümler karşılaştınlmıştır. Yatay yük artım yönteminde kullanılan ve 1. eğilme titreşim moduna benzeyen yapı yüksekliği boyunca üçgen dağılım kullanılançözümlere ait sonuçlar, kalıcı plastik şekil değiştirmelerin yığılması ile oluşan plastik mafsallar ile değişecek olan 1. eğilme titreşim moduna benzeyen yapı yüksekliği boyunca dikdörtgen dağılım kullanılan çözümlere ait sonuçlar karşılaştınlmıştır. Ayrıca her analiz için toplam taban kesme kuvveti ve tepe deplasmanı eğrileri çizilmiş ve bu eğrilerden deplasman süneklikleri hesaplanmış ve sonuçlar karşılaştınlmıştır. En büyük kalıcı şekil değiştirmelerin olduğu yerler incelenmiş ve eşdeğer iki boyutlu matematik modelde bu kesitlerdeki maksimum kesit dönme değerleri teorik olarak arttırılmış ve deplasman süneklikleri hesaplanmış ve sonuçlar karşılaştırmalarla sunulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
Linear And Non Linear Analyses Of A Multistorey Building SUMMARY A set of linear and non linear analyses have been carried out for the purpose of seismic evaluation of a 19 storey irregular reinforced concrete building. The original seismic design of this building that has already been constructed, based on the Turkish Aseismic Design Code of 1975, which has been replaced by the Code of 1998. The analyses are focused mainly on the comparisons of results produced refering to the old and the new seismic code of Turkey. All of the new requirements took place in code of 1997 examined in to that particular building. Altough there are numerious conceptual basic changes and new requirements pertinent to these changes, attention in this evaluation, will be paid to the following major points; design force levels, design methods to be selected, inter story drift limitations, existing plan irregularities The selected multistorey building has 5 storeys belove ground level and 14 storeys above ground level. It has been decided to work on two mathematical models which reflect the two possible assumptions for the boundary conditions associated with the contact of filling around the basement. In the first model, it has been accepted that there is no contact of structure with the surrounding filling and for the second model full contact has been taken into consideration. Some parametric works have also been carried out with some other models for the sake of completeness. Equivalent Static Design Load Method, Modal Superpositions and Nonlinear Push Over Analyses have been employed for the mathematical models prepared for the analyses, using general purpose program SAP 2000 [5]. The elevator shifts and the cores of staircases which are the essential lateral load resisting elements of this building, have been put together on one of the long side of the structure which makes the building asymmetric in longitudinal direction, even the structure has almost a symmetry in perpendicular direction. Hence, the building is irregular as far as the torsional vulnerability is concerned. Special attention has been paid to the results obtained through modal superposition technique since the structure has irregularity in the plan. Also, dead load analyses are calculated and the necessary superpositons are performed. And these results have been utilised during the stage of comparisions with the sectional capacities to verify the sufficiency of the sections. xnFor the set of nonlinear analyses equivalent two dimensional models have been utilised for the sake of simplicity and several three dimensional models are examined. Numerous push over analyses are performed. Comparisons based on the lateral load patterns used in the push over analysis, different mathematical models, ductility ratios, maximum loads, maxiumum displacements are evaluated. xm