Normal ve florozis belirtisi gösteren koyunlarda serum tiroksin ve triiyodotironin düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 20022
  2. Yazar: NALAN MARAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİLAL ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
55 6. ÖZET Bu çalışmayla Doğu Anadolu Bölgesi'nde özellikle Van-Muradiye ve Ağrı-Doğu Beyazıt yöreleri ile Tendürek Dağı çevre köylerinde doğal olarak görülen florozis nedeniyle, normal ve florozisli koyunlarda, kan serumunda, tiroksin (T. ) ve triiyodotironin (T-,) düzeyleri araştırılmıştır. Materyal olarak 15 sağlıklı ve 29 florozisli koyun kullanılmış ve kan serumundaki T-, ve radyoimmunoessey (RİA) metoduyla ölçülmüştür. düzeyleri Normal koyunların serumlarında T, düzeyleri ortalama olarak 136.48 ng/dl., T. düzeyleri 5.61 /ög/dl. iken, florozisli koyunlarda ortalama olarak T-, düzeyleri 80.14 ng/dl. ve T. düzeyleri de 4.11 jng/dl 'a düşmüştür.
Özet (Çeviri)
56 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) In this study the serum levels of thyroxine (T. ) and triiodothyronine (T-*) in normal sheep and sheep with fluorosis from the Van-Muradiye and Ağrı-Doğu Beyazıt regions of Eastern Turkey ywhere fluorosis occurs naturally, were investigated. For the investigation, 15 normal sheep and 29 sheep with fluorosis were used. Serum T, and T. ylevels were measured using radioimmunoassay (R1A). T-, and T. levels for normal sheep were 136.48 ng(dl. and 5.61 frtg/dl. falling to 80.14 ng/dl. and 4.11 jpg/dl. for sheep with fluorosis respevtively.