Isparta'da okul çağı çocuklarda florozis ve iyot durumunun tiroid volümüne etkisi
The effect of fluorosis and iodine state on thyroid volumes of school age children in Isparta
  1. Tez No: 203472
  2. Yazar: ALİ KUTLUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUMAN TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Isparta ilimiz iyot eksikliğine bağlı endemik guatr ve içme sularındaki flor fazlalığına bağlı endemik florozis bölgesidir.Endemik florozisin tiroid volümüne etkisini araştırmak amacıyla bu çalışma planlandı. Bunun için içme sularında florun fazla olduğu bilinen mahallelerden 261 (birinci grup), normal olduğu bilinen mahallelerden 298 (ikinci grup) öğrenci olmak üzere 10-15 yaş grubunda toplam 559 öğrenci çalışmaya alındı. Her iki gruptaki çocukların vücut gelişim parametreleri, diş değişiklikleri kaydedildi. Total tiroid volümüne (TTV) ultrasonografik olarak bakıldı. İdrarda iyot, flor ve kalsiyum düzeyleri ölçüldü. Okul başarıları için ders notları öğrenildi.Birinci gruptaki çocukların boy ve vücut ağırlıkları ölçümleri diğer gruba göre daha düşüktü. TTV'leri arasında fark saptanmadı ancak `Echobody' indeksi (TTV / vücut yüzey alanı) birinci grupta anlamlı olarak yüksek bulundu (6,94±2,14, 6,48±1,53, p=0,003). İdrar flor düzeyi ile `Echobody' indeksi arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (r=0,084, p=0,047).
Özet (Çeviri)
Our city, Isparta is an endemic goiter area due to iodine deficiency and also an endemic fluorosis area due to excess fluoride in sources of drinking water.We aimed to investigate the effect of endemic fluorosis on thyroid volume and school success of school age children. A total of 559 children, 261 from the region which were known as endemic water-borne fluorosis area (group 1), and 298 from other region of the city which were known as normal according to fluoride (group 2) were included. Body growth parameters and teeth discolorations of children in both groups were registered. They were examined by ultrasonography for the measurement of total thyroid volumes (TTV). Urinary samples were tested for the level of iodine, fluoride and calcium. In order to compare the school success of the children, we assessed their lecture grades.Height and weight measurements of the children in group 1 were significantly lower than that in other group. There was no significant difference between total thyroid volumes TTV in groups but `Echobody? index (TTV / body surface area) in group 1 was significantly higher than that of group 2 (6.94±2.14 versus 6.48±1.53 p=0.003). There was a significant positive correlation between urinary fluoride excretion and `Echobody? index (r=0.084, p=0.047).