Development of link-capacity functions for İstanbul freeways
İstanbul otoyolları için link-kapasite fonksiyonlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 200223
  2. Yazar: FURKAN GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Trafik akımı ve seyahat süresi arasındaki ilişkiler link kapasite fonskiyonları olarak tanımlanmıştır ve bu fonksiyonlar kapasite sınırlamalı seyahat atamalarında temel girdileri oluştururlar. Gerçekçi seyahat tahminleri için seyahat atamalarının dikkatle ele alınması gerekmektedir ve bu amaç için de link kapasite fonksiyonlarına ihtiyaç vardır. Ne yazık ki var olan her yol için geçerli, nihai bir link kapasite fonksiyonu mevcut değildir, onun yerine, farklı değişkenleri keşfedilmeyi bekleyen bir çok link kapasite fonksiyonu vardır. Bu değişkenler bahsi geçen yol kesitine, araç ve sürücü özelliklerine bağımlıdırlar. Türkiye'nin en kalabalık şehri olan Istanbul'un da kendine has parametreleri vardır. Bu çalışmanın amacı Istanbul için uygun link kapasite fonksiyonlarını ve onların değişkenlerini tespit etmektir. Bunun için önce trafik akım parametreleri arasındaki ilişkiler incelenip, fonksiyonlara girdi olarak kullanılacak serbest akım hızı ve kapasite gibi değerler tespit edilmiştir. Bu trafik parametreleri arasındaki ilişkilerin iki boyutlu geleneksel yaklaşımınından ve bunun sonucunda bulunan değişkenlerin ardından, üç boyutlu yeni bir yaklaşım da mevcut verilerin bir kısmına uyumunu gözlemlemek için sadece deneysel olarak uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının Istanbul'lu ulaştırma planlamacılarını doğru tahmin analizlerine yönlendirmesini umarım.
Özet (Çeviri)
The relationships between traffic flow and travel time are called link-capacity functions and are fundamental inputs for capacity restrained trip assignment methods. In order to estimate realistic results for travel demand, trip assignment is to be handled carefully and for this purpose link-capacity functions are necessary. Unfortunately, there is not an ultimate link-capacity function being valid for any road; instead there are many different types of functions with different parameters. These parameters show dependency to the links, vehicle and driver characteristics of that specific region. Istanbul, being the most crowded city of Turkey has its own specific parameters, too. This study aimed to calibrate suitable link-capacity functions and the estimates of their parameters for Istanbul. This was achieved by first investigating the basic relationships between traffic stream parameters and after finding out the characteristic inputs for the functions, such as free flow speed, and capacity. The two dimensional traditional approach to the relationships between these traffic parameters and the estimation of them is followed by a three dimensional newer approach to a small part of the existing data in order to see its relevance, experimentally. The results of this study may lead the transportation planners of Istanbul to convenient forecast analysis.