Design and numerical modeling of reinforced earth retaining structures
Donatılı zemin istinat yapılarının tasarımı ve numerik olarak modellenmesi
  1. Tez No: 200222
  2. Yazar: VEYSEL ZAFER ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER, PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
1966'da Fransız bilim adamı H. Vidal tarafından gündeme getirilen donatılı zemin tekniği, ortaya atıldıkları tarih itibari ile üzerinde yapılan çalışmalar ışığında günümüze kadar büyük bir ilerleme ile gelmiştir. Teknik, beraberinde getirdiği düşük maliyetler ve iş süresi ile birçok projeye mühendislik çözümü olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada donatılı zemin istinat yapılarının statik ve dinamik yüklemeler altında davranış ve tasarım ilkeleri incelenmektedir. Tasarım aşamasında Türkiye, Fransa ve ABD karayolları idarelerinin ilgili şartname ve yönetmelikleri kullanılmıştır. Çalışma içerisinde ABD karayolları şartnamesi temel alınarak model bir donatılı zemin istinat duvarı tasarlanmış, aynı model dinamik ve statik yüklemeler altında Plaxis Sonlu Elemanlar Programı ile analiz edilmiştir. Donatılı zemin istinat yapılarının davranış prensiplerini analiz etmek için Plaxis sonlu elemanlar programı kullanılarak parametrik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; donatı tipinin, aralığının, dolgu malzemesi tipinin ve donatılandırılmış bir şevin, sistem stabilitesine etkisini incelemektir. Çalışmanın son bölümünden ise elle ve Plaxis Sonlu Elamanlar Programı ile yapılan analizlerin sonuçları karşılaştırılarak, uygulanan modellerin sisteme etkisi üzerinde yorumlarda ve değerlendirmelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Reinforced Earth theory was created by French H. Vidal in 1966 and has showed up a progressive development till today. With cost and time savings that the technique brings with, Reinforced Earth Retaining Structures have became one of the most preferred solutions for many engineering projects. In this study, design and behavior principles of Reinforced Earth Retaining Structures under static and dynamic loading cases have been investigated. Design principles are selected in accordance with relevant regulations of Turkey, France and USA Highway Administrations. Finite Element Model of Reinforced Earth Retaining Wall has been realized with respect to codes of U.S Department of Transportation. A parametric study of static and dynamic response analysis of reinforced earth retaining structures was performed using a finite element analysis with commercial computer software, Plaxis. It is aimed to observe the influence of reinforcement type, reinforcement spacing, backfill material and reinforced slope on induced permanent displacements and stability of system. In order to compare and observe the influences of variable parameters; one natural slope model and three different reinforced earth retaining wall models were examined by Plaxis. After completion of Plaxis analyses, results obtained by Plaxis have been compared with the results obtained by hand calculations in order to check accuracy of analyses and observe differences in analysis methods. The influence of applied models to the system has been evaluated and interpreted.