Cross layer routing in WİMAX mesh networks
WİMAX mesh ağlarında katmanlar arası yönlendirme
  1. Tez No: 200228
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ KURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
WiMAX standardının Mesh çalısma modu sistem kapasitesini Internet ve intranet trafiği için iki bölgeye ayırmıstır. Standarda göre bu iki trafik türünden biri diğerinin kapasitesini hiçbir sekilde kullanamamaktadır. Bu durum iki bölümden birinde sıkısık- lık ve diğerinde bos kapasite olduğu durumlarda düsük sistem kullanımına yol aç- maktadır. Biz çalısmamızda IEEE 802.16'nin Mesh çalısma modu için katmanlar arası çalısan Kuyruk Durumundan Haberdar bir Yönlendirme metodu gelistirdik. Bu metodu iki farklı yaklasımla inceledik. Metodumuz, Internet trafik bölgesinde sıkısık- lık olduğu durumlarda Internet trafiğinin, intranet bölümünü de kullanmasına olanak sağlamaktadır. Çözümümüz standartta herhangi bir değisiklik gerektirmediğinden mevcut kullanıcı ve baz istasyonu cihazlarında kolaylıkla uygulanabilmektedir. Sim- ulasyon sonuçlarımız metodumuzun iki yaklasımınında, Internet trafiğinde sıkısıklık meydana geldiği durumlarda uçtan uca gecikmeyi ve düsen paket adedini azalttığını göstermektedir. Bunun yanısıra Internet trafiğinin, intranet trafiğine ayrılan bölgeyi kullanmis olduğu için metodumuz intranet trafiğinin uçtan uca gecikme değerlerini fazla olmamakta birlikte artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mesh mode of the WiMAX standard divides the system resources into two regions, one for Internet other for intranet tra±c. According to the standard, one type of tra±c cannot use the other's reserved capacity in anyway. This results in reduced system utilization when there is congestion in one region while other is not congested. We develop a cross layer Queue Aware Routing (QAR) scheme for the Mesh mode of IEEE 802.16 with two approaches that utilize the capacity allocated to intranet tra±c Internet tra±c in case the latter su®ers from congestion. Our solution does not introduce any changes in the standard. Thus, it can be implemented without incurring any change to existing user and BS devices. Our simulation results show that both of our QAR schemes decrease the end-to-end delay and the number of dropped packets at the cost of a slight increase in the delay for the intranet tra±c.