Implementation of a secure mobile payment system
Güvenli mobil ödeme sistemi uygulaması
  1. Tez No: 200230
  2. Yazar: MURAT ACAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TAMER ŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Geçtiğimiz on sene içerisinde internet ve mobil teknolojileri hayatımıza birçok yeni kavramı sokarken, öncesinde alternatifi olmayan birçok kolaylığı da beraberinde getirerek hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olmuştur. ADSL ve kablosuz networklerin yaygınlaşması ve yakın bir gelecekte WiMAX ile şehir içi mobil internet ve üzerinde katmadeğerli servisler yine hayatımızda getireceği servislerle bir çığır açacaktır. Günümüzde e-ticaretin getirdiği bir çok kolaylık ve avantajlar birçok kişi tarafından benimsenmiş olsa da ödemelerin internet üzerinden kredi kartı ile yapılmasının ciddi güvenlik sorunlarına sebep olam ihtimali büyük çoğunluk e-ticareti hayatına sokmamayı tercih ediyor. Mobil ciharların bu kadar yaygınlaşması ve internet erişiminin de gün be gün daha kolay erişim imkanları, ödemelerinde cep telefonları üzerinden güvenli bir şekilde yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu projede, mobil platformlar üzerinden, direk kredi kartı veya para kullanmadan, ödemelerin yapılmasını sağlayan bir sistem gerçekleştirdik. Mevcut ödeme yöntemlerinden daha güvenli bir platform olarak mobil ödeme sistemini inşa etmek üzere çeşitli güvenlik algoritmaları ve yapıları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last decade, with the rapid development of internet and mobile technologies new concepts got into our lives. Several convenience which hasn?t been existed before became indispensable part of our lives. The widespread of ADSL and wireless Networks and with WiMAX technology, mobile internet and value added mobile services will usher a new era. Nowadays, although the convenience and advantages of e-trade is being used by so many people, the security risk of credit card transactions over internet keeps major community away from e-trade opportunities. Today?s mobile technology, spread of mobile devices and easier internet access alternatives, gives opportunity of mobile payment more secure and convenient. In this Project, we realized a payment system over mobile platforms without using credit card and cash. In this mobile payment system in order to maintain security, a group of algorithms and security blocks are used.