Local topological structure in the LUC compactification of a locally compact group
Yerel kompakt bir grubun LUC kompaktifikasyonunun yerel topolojik yapısı
- Tez No: 200253
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde ilk once bir topolojik grubun LUC-kompaktifikasyonu sunulmu¸stur. GLUC iki farklı tanımla kurulmu¸stur. Once, LUC fonksiyonları ¨uzerindeki ¸carpımsal ¨ ortaların k¨umesi olarak, ve e˘ger G yerel kompakt ise G grubunun ¨uzerindeki ultrafiltreler k¨umesinin bir b¨ol¨um grubu olarak yapılandırılmı¸stır. Daha sonra GLUC'nin yerel topolojik ¨ozellikleri incelenmi¸stir, ve GLUC'nin elemanlarının bir kom¸suluk bazı karakterize edilmi¸stir. Ayrica GLUC ¨uzerinde tanımlanan ¸carpma i¸sleminin birebirlik ¨ozelli˘giyle ilgili sonu¸clar elde edilmi¸stir, ve bazı ¨ozel durumlarda bu sonu¸cların geni¸sletilebilece˘gi g¨osterilmi¸stir. Son olarak, LUC fonksiyonlarının bir altk¨umesi olan yava¸s salınımlı fonksiyonlar tanımlanmı¸stır. Bu fonksiyonlar GLUC'nin ¨ozel bir alt uzayının ayrı¸stırılmasında kullanılmı¸slardır. Daha sonra bu ayrı¸sım, ayırtık kısaltmalı yarıgruplara geni¸sletilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we first construct the LUC-Compactification of a topological group. We present GLUC with two different approaches, first as the set of multiplicative means on the space of LUC functions on G, and when G is locally compact, as a quotient space of the set of ultrafilters on G. Then local topological structure of GLUC is investigated and a neighborhood basis for elements of GLUC is characterized. Results on the injectivity property of multiplication on GLUC are obtained, and a special condition on G, under which injectivity property can be extended is also examined. Finally a subclass, the slowly oscillating functions, of LUC-functions is defined to decompose a special subspace of GLUC. Then the decomposition is extended to discrete cancellative semigroups.