Engineering properties of kaolinite clay reinforced with polypropylene fiber
Polipropilen liflerle güçlendirişlmiş kaolinin mühendislik özellikleri
- Tez No: 200255
- Danışmanlar: PROF. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Toprağın liflerle güçlendirilmesi, genelde kumlu toprakların iyileştirmesinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Liflerin killi toprakta kullanımına ilişkin araştırmaların sayısı ise sınırlıdır. Daha önceden yapılmış olan çalışmalar zemine liflerin eklenmesinin, zeminin güçlendirilmesi için yararlı, güvenilir ve ekonomik bir çözüm yolu olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, killi zeminlere liflerin eklenmesinin zemin kayma mukavemetine olan etkilerini araştırmaktır. Kaoline ağırlıksal olarak 0.25%, 0.50% ve 1.00% yüzdelerinde fiberlek eklenerek numuneler hazırlanmıştır. Kayma mukavemeti deneylerinde numuneler standart ve modifiye sıkıştırma metodları uygulanarak hazırlanmıştır. Sıkıştırma ve ayırma deneylerinde darbeli ve yoğurma etkili sıkıştırma yöntemleri uygulanmıştır. Bunlara ek olarak büzülme deneyi yapılmıştır. Zemine propilen liflerin eklenmesi kayma açısı, kohezyon, basınç dayanımı, CBR değerlerini artırmış, büzülme oranını ise düşürmüştür. Acil zemin stabilizasyonu gereken yerlerde propilen liflerin ağırlıksal olarak düşük miktarda kullanımı bu tekniği diğerlerine göre ekonomik bir alternatif olarak kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fiber reinforcement of soils is generally used to improve the properties of sandy soils. The number of investigations on potential use of fibers in clay soil is limited. The results of previous investigations show that addition of fibers to soil is an effective and reliable technique for improving strength and stability of soils. The objective of this research is to investigate the effect of fiber reinforcement to the shear strength properties of kaolinite clay. Reinforced kaolinite clay samples were prepared at fiber inclusion ratios of 0.25%, 0.50% and 1.00% by weight. Impact compaction with standard and modified energies was used for direct shear tests. Both impact and kneading compaction technique was used for unconfined compression and splitting tensile tests. Also linear shrinkage tests were conducted. Addition of polypropylene fibers improved internal friction angle, cohesion unconfined compressive strength, CBR value and splitting tensile strength and decreased linear shrinkage. The low weight percentages needed for stabilization makes it an economical alternative improvement technique for clays where immediate soil improvement is targeted.