Parking management strategies for sustainable transportation: Case study for istanbul
Sürdürebilir ulaşıma uygun otopark yönetim stratejileri: İstanbul uygulaması
- Tez No: 200256
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖKMEN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye'nin ulaşım sektorünün son on yılda hızlı büyümesi özellikle İstanbul'da hava kirliliği, enerji tüketimi, ve `yaşama alanların' kaybı gibi çok sayıda problemler yaratmıştır. Geleneksel yaklaşımlardan farklı, arz talebi karşılamak için her zaman sağlandığı yerde, sürdürebilir ulaşım çevresel olarak duyarlı, toplumsal olarak hakça, ve ekonomik açıdan tutarlıdır. Bu sebeple, Istanbul'a ayrıntılı ve kapsamlı bir ulaşım politikasına ihtiyacı, sürdürebilir ulaşımı teşvik etmek için, zorunludur. Sürdürebilir ulaşım sistemi sağlamak amacıyla en temel ulaşım yönetim stratejilerinden biri otopark yönetimidir. Bu çalışmanın amacı, otopark sorunun boyutlarını ve çeşitlerini incelenmesi, aynı zamanda Istanbul'da uygulanabilecek çeşitli otopark yönetim politikalarının önerilmesidir. Bunun için, ?Çevre Düzeni Planı Hane Halkı Araştırması? anketinin analizleri yapılmış ve seçilen bir pilot bölgede otopark arz ve talep çalışmaları yapılmıştır. Ondan sonra, pilot bölgede iki otopark yönetim stratejisi, otopark ücretlendirilmesi ve otopark süresi sınırlandırılması, uygunlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, yol-üzeri otopark ihtiyacının %13'ü otopark ücretlendirilme stratejisi ve %15'i otopark süresi sınırlandırılma stratejisi ile azaltılabileceğini göstermiştir. İstanbul geneli için: otopark paylaşımı, otopark-daire satışı ayrılması, park düzenlenmesi, mali teşvik uygulaması, otopark kullanım bedeli uygulaması, otopark gelirinin ve/veya otopark alanlarının vergilendirilmesine dayanarak park ücretlerinin arttırılması, ve son olarak yukarıdaki stratejilerin değişik kombinasiyonları, gibi stratejiler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of the transportation sector during the last decade in Turkey has created many problems particularly in Istanbul such as air pollution, energy consumption, and loss of urban `living space?. Different from the traditional approach, where supply is always provided to meet demand, the sustainable transportation is environmentally sensible, society fair, and economically sound. Therefore, the need for a detailed and comprehensive transport policy, to encourage sustainable transport, is essential for Istanbul. One of the most crucial transportation management strategies that can be regarded to achieve more sustainable transportation system is parking management. The objective of this research was to study the nature and level of the parking problem and to recommend some applicable parking management strategies for Istanbul. In order to accomplish this, analysis of ?Istanbul Origin-Destination Travel Questionnaire? data and a license plate survey for the selected pilot study area were performed. Next, two parking management strategies, parking pricing and parking duration limitation, were decided for the pilot study area. The results of the analysis showed that 13% of the on-street parking demand could be decreased due to parking pricing and 15% reduction could be attributed to the parking duration limitation strategy. Beside the ones mentioned above some other recommended parking management strategies for Istanbul metropolitan area were: shared parking, parking regulation, unbundled parking, financial incentives, parking impact fees, increasing the price of parking based on a tax on revenues and/or parking spaces, and combinations of the above strategies