Geotechnical properties of kaolinite reinforced with straw paper cut fibers and straw paper pulp
Kesilmiş saman kağıt fiberleri ve saman kağıt püresi ile güçlendirilmiş kaolinin geoteknik özellikleri
- Tez No: 179033
- Danışmanlar: PROF. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalısmanın amacı kilin yapısını değisik formlardaki kağıtlarla karıstırarak modifiye etmektir. Kile fiber eklenmesi çok yaygın bir uygulama olmamakla birlikte, kilin özelliklerinin gelistirilmesinde belirli uzunluklarda kesik lastik parçaları ve polipropilen fiberlerin kullanılması literatürde yer almıstır. Bu çalısma ise farklı ve orijinal bir yaklasımla kilin yapısının matriks seklinde çalısan kağıt püresi ile karıstırılması sonucundaki değisimleri sorgulamaktadır. Kaoline ağırlıkça %0.25, %0.50 ve %1.00 yüzdelerinde kesilmis kağıt fiberleri ve ağırlıkça %1.00 kağıt püresi eklenerek numuneler hazırlanmıstır. Numuneler üzerinde çesitli testler yapılarak kayma mukavemeti, basınç dayanımları su geçirimlilikleri ve büzülme oranları bulunmustur. Bu testler aynı zamanda saf kil üzerinde de uygulanarak, kesilmis kağıt fiberleri ve kağıt püresi ile modifiye edilmis kilde elde edilen sonuçlar ile karsılastırılmıstır. Zemine kesilmis kağıt fiberleri eklenmesi kayma dayanımını, tek eksenli basınç dayanımı ve yarılma gerilme dayanımını gelistirmistir. Kağıt püresi ise sekillendirilebilirlik, plastisite, su emme kapasitesi özelliklerini gelistirmistir. Ayrıca su geçirgenlik testlerinin sonuçları göstermistir ki kile kesilmis kağıt fiberleri ve kağıt püresinin eklenmesi su geçirgenliğini azaltmıstır. Kolay ve hızlı uygulanabilir olması, kağıt kullanılmasını kilin yapısının değistirilmesi ve güçlendirilmesinde iyi bir seçenek haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to modify the fabric of clay by mixing it with paper fibers in different forms. Fiber addition to clay is not a common procedure; however finite length fibers of tire buffings, polypropylene fibers are investigated in the literature to improve the clay properties. This study investigates a different original approach in modification of clay fabric by mixing it with paper pulp fiber which acts as matrix fiber rather than individual fiber. Modified kaolinite clay samples were prepared at paper cut fiber inclusion ratios of 0.25%, 0.50%, and 1.00% by weight and at paper pulp inclusion ratio of 1.00% by weight. Direct shear tests, linear shrinkage tests, unconfined compression and splitting tensile tests and also hydraulic conductivity tests were conducted. These tests were also conducted on pure kaolinite to compare the effects of adding straw paper to kaolinite. Paper cut fibers improved shear strength, unconfined compressive strength, and splitting tensile strength. Paper pulp form improved workability, plasticity, and absorption of water. Hydraulic conductivity test results showed that addition of paper pulp and paper cut fibers to clay reduced hydraulic conductivity by one order of magnitude. Easy and fast application of straw paper in modification and reinforcement of kaolinite clay makes it a good candidate for soil improvement.