Mevsimsel ve yıl boyu allerjik riniti olan olgularda bronşial remodelling'in indükte balgamda vascular endothelial growth factor ve endostatin ölçümü ile değerlendirilmesi ve bunun bronş aşırı duyarlığı ile ilişkisi
Evaluation of bronchial remodelling via measurment of vascular endothelial growth factor and endostatin levels in induced sputum and their relationship to bronchial hyperrectivity in patients with seasonal allergic rhinitis and perennial allergic rhinitis
  1. Tez No: 306347
  2. Yazar: İNSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM BAVBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mevsimsel ve Yıl Boyu Allerjik Riniti Olan Olgularda Bronşial Remodelling'in İndükte Balgamda Vascular Endothelial Growth Factor ve Endostatin Ölçümü ile Değerlendirilmesi ve Bunun Bronş Aşırı Duyarlığı ile İlişkisiGiriş: Remodelling' in vasküler komponenti, anjiogenik ve anti-anjiogenik faktörler arasındaki denge ile düzenlenmektedir. Allerjik rinitli hastalarda alt hava yolu remodelling'i ve bunun BAD ile ilişkisi hakkında bilinenler son derece sınırlıdır. Çalışmamızda, MAR'lı ve PAR'lı hastalarda bronşial vasküler remodelling; güçlü anjiogenik faktör olan VEGF ve anti-anjiogenik faktör olan Endostatin ölçümüyle değerlendirildi ve metakolin BAD ile ilişkisi araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Allerjik rinit ile uyumlu öyküsü olan, prik testinde sadece polen duyarlığı saptanan ve astımı olmayan 30 MAR'lı hasta ile, AR ile uyumlu öyküsü olan prik testinde mite duyarlığı saptanan astımı olmayan 30 PAR'lı hasta ve sağlıklı 14 kişi çalışmaya alındı. Olgulara, metakolin bronş provokasyonu ve balgam indüksiyonu uygulandı. İndükte balgam sedimentinde en az 400 hücre sayılarak hücre dağılımına bakıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Bronchial Remodelling via Measurment of Vascular Endothelial Grovth Factor and Endostatin Levels in Induced Sputum and Their Relationship to Bronchial Hyperreactivity in Patients with Seasonal Allergic Rhinitis and Perennial Allergic Rhinitis.Introduction: The vascular component of remodelling is regulated by the balance between angiogenic and anti-angiogenic factors. Knowledge about the pathogenesis of bronchial hyperreactivity (BHR) in patients with allergic rhinitis and its relationship with lower airway remodelling is extremely limited. This study evaluated bronchial vascular remodelling via measurement of the potent anjiogenic factor, vascular endothelial growth factor (VEGF), and an anti-anjiogenic factor, Endostatin, and evaluated their relationship with methacholine BHR in patients with perennial allergic rhinitis (PAR) and seasonal allergic rhinitis (SAR).Method: The study group consisted of 30 non asthmatic SAR patients with a compatible history of allergic rhinitis and a prick test positivity to grass pollen, 30 non asthmatic PAR patients with a compatible history of allergic rhinitis and a prick test positivity to house dust mite and 14 nonatopic healthy controls. All subjects underwent the induced sputum and methacholine bronchial provocation test. Differential cell counts were performed and at least 400 non-epithelial cells were counted.