An experimental and a numerical investigation of a high pressure die casting aluminium alloy
Yüksek basınçlı alüminyum alaşımı dökümünün deneysel ve nümerik bir incelemesi
  1. Tez No: 200263
  2. Yazar: ÖZLEM BOYDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalısmasında, gelismis ticari bir yazılım olan Magmasoft döküm simulasyon programı kullanılarak bir alüminyum alasımının yüksek basınçlı dökümünün simulasyonu yapılmıs ve bu simulasyon aynı alüminyum alasımının gerçek dökümü ile karsılastırılmıstır. Ticari alüminyum alasımı, bir çamasır makinası parçası olan flans için kullanılan Etial 150 (AlSi12Cu) dir. Öncelikle, dökülecek parçanın sekli kullanılarak modelleme yapıldı. Bu modelleme ile yüksek basınçlı döküm boyunca kalıp dolumu, sıvı metalin hızı, sıcaklık dağılımı, sıcaklık profili, hava kapılması ve katılasma incelendi. Nümerik modelleme yapıldıktan sonra deneysel çalısma da yapıldı. Gerçek kalıp üretildi ve Etial 150 yüksek basınçlı döküm makinası SC_550'de döküldü. Teorik model ile deneysel döküm sonuçlarını karsılastırmak üzere dökümün içyapı ve mekanik özellikleri arastırıldı. Bunun yanında, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Malzeme Laboratuarında Etial 150 alasımına sıkıstırma döküm uygulandı. Dört numune 700°C'de ergitilip hidrolik pres ile 100 MPa basınçta sıkıstırıldı. Kalıp ve zımbanın sıcaklıkları ilk üç sıkıstırma döküm için 300°C ve dördüncü dökümde daha optimum bir sonuç için 400°C'de tutuldu. Ayrıca, altı Etial 150 numunesi 400°C'lik kalıpta sıkıstırılmadan döküldü. Altı Etial 150 numunesi de 20°C'lik kalıba sıkıstırılmadan döküldü. Bütün bu numuneler çekme testi, sertlik testi ve içyapı fotoğrafları ile analiz edildi. Bir genelleme yapabilmek üzere tüm sonuçlar karsılastırmalı olarak irdelendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, a computer simulation of a high pressure die casting of aluminium alloy was performed using a sophisticated commercial software called Magmasoft and, then its results were compared with the real castings of the same aluminium alloy. The commercial aluminium alloy was Etial 150 (AlSi12Cu) that was used for a flange which was a washing machine part. Mould filling, solidification, temperature distribution, temperature profile, air entrapment, and velocity of the liquid metal during die casting was investigated using the modelling. After this numerical model, an experimental study was carried out. The actual mould was manufactured and the alloy above was cast in the high pressure die cast machine. Comparing the experimental results with theoretical model, the microstructure and mechanical properties of the casting was discussed with the help of tensile and hardness testing specimens, and microstructure of these specimens. Additionally, Etial 150 alloy was squeeze cast in the Material Laboratory of Mechanical Engineering Department of Boğaziçi University. Four specimens were melted at 700°C, and they were squeezed in the squeeze casting set-up under 100 MPa presssure. The temperature of the die and punch was 300°C for three castings and it was 400°C for the last casting for comparison. Moreover, six specimens of Etial 150 alloy were unsqueezely cast to the same die at 400°C. Furthermore, six more specimens of Etial 150 alloy were also unsqueezely cast to the 20°C die. All these specimens were analyzed with tensile testing, hardness testing, and microstructural investigation. Finally, all of the results were interpreted.