Deposition and characterization of metal doped diamond like carbon (Me(Ti, Nb)-DLC) films
Metal katkılı elmas benzeri karbon filmlerin (Me(Ti, Nb)-DLC) büyütülmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 200264
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gunumuzde, daha yuksek verimlilik degerlerini ve uygulanabilir her sistemde enerji tasarrufunu one suren ye¸sil teknoloji ve s¨urdurulebilir kalkınma kavramları, eskisinden ¸cok daha fazla vurgulanmaktadır. Ciddi bir malzeme ve enerji kaybına sebep olan surtunme ve asınma, verimlilik kayıplarında en ¨onemli kalemi olu¸sturmaktadır. Bu tez calı¸sması, surtunme ve a¸sınmayı azaltmak maksadıyla yuksek hız ¸celigi numunelere, a¸sınma dayanımı y¨uksek, sert ve dusuk sürtunme katsayılı ince filmlerin kaplanmasını ama¸clamaktadır. Kaplama i¸cin darbeli-dc kapalı alan dengesiz magnetron sı¸cratma yontemi kullanılmı¸s, neticede titanyum ve niyobyum katkılı elmas benzeri karbon filmler ¨uretilmi¸stir. Elde edilen filmlerin karakterizasyonu d¨ort farklı yoldan takip edilmi¸stir, ¸soyle ki; yapısal karakterizasyon, taramalı elektron mikroskop (SEM) ve yuzey puruzluk incelemeleriyle, bile¸sim karakterizasyonu, x-ı¸sını kırınım ¨ol¸cer (XRD) ve x-ı¸sını fotoelektron spektroskopisiyle (XPS), tribolojik karakterizasyon, a¸sınma ve cizik testleriyle ve son olarak sertlik karakterizasyonu da mikro ve nano sertlik olcumleriyle tamamlanmı¸stır. Elde edilen kaplamalarda, hafif kolonsal bir b¨uy¨umenin oldugu yogun bir yapı gozlemlenmis, yuksek asınma dayanımı, yuksek sertlik ve orta seviyede surtunme katsayısı degerleri olculmustur.
Özet (Çeviri)
In today?s world, sustainable development and green technology concepts are pronounced more than ever, which force tighter efficiency measures and implementation of energy saving solutions to every applicable system. Wear and friction causing a significant loss of energy and material, is the foremost important source of efficiency loss. This thesis study was conducted to deposit hard, wear resistant and low friction coefficient thin films on high speed steel substrates to reduce friction and wear. This purpose was accomplished by the growth of diamond like carbon films (DLC) doped with titanium and niobium, by pulsed-dc closed field unbalanced magnetron sputtering (CFUBMS) method. Resulting coating characterizations were carried out in four different aspects, such as; the structural characterization was composed of scanning electron microscopy (SEM) and surface roughness studies, compositional characterization was composed of x-ray diffraction (XRD) and x-ray photoelectron spectroscopy (XPS) studies, tribological characterization was composed of pin on disc (POD) and adhesion scratch tests and finally, hardness characterization was composed of micro and nanohardness measurements. Resulting coatings presented a dense structure, accompanied with slight columnar growth and were seen to have moderate friction values, high wear resistance and high hardness.