The effects of solidification conditions on the formability of the twin-roll cast AA1050 strip
İkiz merdane sürekli döküm yöntemiyle üretilmiş AA1050 levhanın katılaşma koşullarının şekillendirilebilirliğine etkileri
- Tez No: 200265
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
kiz-merdane sürekli levha döküm yöntemi, geleneksel ?külçe döküm - sıcak hadde? yoluyla levha üretim yöntemine alternatif olarak gelistirilmistir. kiz-merdane sürekli levha döküm yönteminde katılasma ve deformasyon asamaları tek bir asamada gerçeklestirilmektedir. Bu yöntem, geleneksel yöntemle karsılastırıldıgında enerji, isgücü ve sarf malzemeden tasarruf saglamaktadır. Mevcut çalısmada, ikiz-merdane sürekli levha döküm yönteminde önemli rol oynayan üç farklı katılasma parametresinin, AA1050 levhasının sekillendirilebilirlik davranısına etkileri incelenmistir. Çalısmada incelenen parametreler döküm hızı, döküm kalınlıgı ve döküm merdanesi çapıdır. Farklı parametrelerde üretilen numuneler öncelikle aynı kalınlıga haddelenmis ve ardından 0-kondüsyona tavlanmıstır. Daha sonra, bu numunelere çekme testi, Erichsen testi, gerdirme testi ve Brinell sertlik testleri uygulanmıstır. Gerdirme testi ve çekme testi numunelerinde ag genlesme analizi yönteminden faydalanılınarak, farklı parameter gruplarının sınır sekillendirme diyagramları (SSD) olusturulmustur. Numunelerin döküm hali ve tavlanmıs son hallerinin mikroyapıları incelenmistir. Çalısma kapsamında Malzeme Laboratuvarı'ndaki soguk hadde makinası revize edilerek döküm denemeleri yapılmıs; alınan numunelerin mikroyapıları, endüstriyel döküm makinasından alınan tipik numune mikroyapısı ile karsılastırılmıstır. Sonuç olarak, her üç parametrenin de sekillendirilebilirlik davranısına etkisi oldugu, ancak en büyük etkinin döküm merdanesi çapının degismesiyle ortaya çıktıgı tespit edilmistir. Diger parameter grubu numuneleriyle karsılastırıldıgında, küçük döküm merdanesi çapı ile alınan numunelerde farklı bir mikroyapı ile karsılasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Twin-roll casting (TRC) is a continuous sheet metal casting process, which was developed as an alternative to the conventional ?ingot casting and hot mill method? of sheet metal production. Unlike the latter method, TRC combines the solidification of liquid metal and hot rolling at a single stage, thereby saving considerable energy, manpower and consumables. In the current work, the effects of three important solidification parameters on the formability behaviour of the twin-roll cast AA1050 sheet were studied. The parameters investigated were the casting speed, the casting gauge and the diameter of caster rolls. Initially, specimens of different parameter groups were cold rolled and annealed to same thicknesses and 0 temper condition from the as-cast state. Followingly, a series of intrinsic and simulative formability tests, including the uniaxial tensile test, Brinell hardness test, Erichsen test and dome stretching tests were performed. Using grid strain analysis method on the dome stretching test specimens and the uniaxial tensile test specimens, forming limit diagram (FLD) characterization was carried out. Microstructural study was conducted on the as-cast and 0-condition samples. Within the framework of the current study, the cold rolling machine in the Materials Laboratory was revised into a twin-roll caster and casting trials were performed. The microstructure of the samples obtained from the prototype caster was compared with the typical microstructure obtained from an industrial caster. It was observed from the test results that, changes in all three solidification parameters caused variations in formability, while the change in caster roll diameter caused the most significant changes. Moreover, test group samples cast at a small roll diameter illustrated a remarkably different microstructure, compared to the samples of the other test groups.