Integrated neurovascular coupling (NVC) model: An FNIRS study on migraine
Entegre nörovasküler eşleşme modeli: Migren hastalığı üzerine bir FNIRS çalışması
  1. Tez No: 200273
  2. Yazar: SELİN TAŞDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. KUTLU ÜLGEN, YRD. DOÇ. DR. ATA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
slevsel görüntüleme teknikleri, beyin hemodinamigi degisiminin görüntülenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Migren su ana kadar tanımlanan hastalıklar arasında en anlasılmaz olanlardan biridir. Hastalarda diger rahatsızlıklar, kanser vb gibi belirtiler bırakmaz. Görüntüleme teknikleri sayesinde migren hastalarında görülen ortak belirti beyin hemodinamigi degisimidir. Daha önce olusturulan Balon Modeli ile beyindeki sadece toplardamar kısmının hemodinamik degisiminin modellenmis olması bu modeli tüm hemodinamik degisimin tanımlanması açısından yetersiz kılmıstır. Bu çalısmanın amacı, daha önce beyin kan damarlarının toplardamar kısmı için tanımlanan modelin atardamar kısmının da eklenerek tamamlanması ve CO2 kinetiginin de bu modele entegrasyonudur. CO2'in kısmi basıncının beyin hemodinamiginde sürücü kuvvet olması nedeniyle, bu verinin giris fonksiyonu olarak önemi bulunmaktadır. Atardamar kısmının HbO2'ce zengin olması nedeniyle O2 kinetigi incelenerek Balon Modeli'ne entegre edilmistir. Bu tez çalısması kapsamında gelistirilen nörovasküler eslesme modeli kullanılarak, beyin hemodinamiginin modellenmesiyle birlikte migren hastalıgının altında yatan gerçekler ve hastalıgın patofizyolojisinin anlasılabilmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Functional imaging techniques play a major role in monitoring the changes in brain hemodynamics. Migraine is one of the weirdest illnesses that have ever been described. It does not leave any symptom in patients like the other illnesses do, e.g. cancer. The most common symptom observed in migraine patients by the imaging techniques is the change in the brain hemodynamics. The existing mathematical model, Balloon Model, is described only for the hemodynamic changes in the venous compartment of the blood vessels in brain and it is thus not enough to describe the whole hemodynamic changes. The goal of this study was to improve the previous studies describing the venous compartment of the brain blood vessels by adding the arterial compartment hemodynamic changes as well as by integrating the CO2 kinetics into these models. The partial pressure of CO2 is the main parameter influencing cerebral blood flow, CBF, and was used as the input function since it is the driving force in the brain hemodynamics. Because the arterial compartment is rich in HbO2, the oxygen kinetics was also modeled and integrated to Balloon model. The present integrated modeling of brain hemodynamics enables us to understand the facts underlying the migraine illness and its pathophysiology clearly.