Anterolateral üst servikal yaklaşımın cerrahi anatomisi: Adım adım kadavra diseksiyonu ve fotogrametri tekniği ile üç boyutlu modellemesi
Surgical anatomy of the anterolateral upper cervical approach: Step-by-step cadaveric dissection and three-dimensional modeling via photogrammetry technique
- Tez No: 1014857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TALHA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Kraniyovertebral bileşke, hayati nörovasküler yapıları barındıran kompleks anatomisi nedeniyle cerrahi müdahalenin oldukça riskli olduğu bölgelerden biridir. Bu bölgenin ventralinde yer alan patolojilere erişimde geleneksel yaklaşımların aksine, daha güvenli ve steril bir koridor sunan“Anterolateral Yaklaşım”büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, anterolateral üst servikal yaklaşımın kadaverik spesimenler üzerinde adım adım diseke edilerek cerrahi sınırlarının belirlenmesi ve tüm aşamaların yüksek çözünürlüklü fotogrametri tekniği ile dijitalleştirilerek interaktif eğitim materyallerine dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, beş adet taze dondurulmuş kadavra kullanılmıştır. Cilt insizyonundan başlayarak vertebral arter mobilizasyonu ve dens aksis ekspozisyonuna kadar uzanan diseksiyon süreci mikrocerrahi yöntemlerle uygulanmıştır. Veri toplama aşamasında sığ alan derinliği sorununu aşmak için odak istifleme tekniği kullanılmış; elde edilen yüzlerce dijital görüntü“hareketten yapı çıkarma”algoritmalarıyla işlenerek yüksek çözünürlüklü üç boyutlu modellere dönüştürülmüştür. Diseksiyonlar sonucunda, yaklaşımın beyin sapı veya spinal kord ekartasyonuna gerek kalmaksızın ventral kraniyovertebral bileşke patolojilerine doğrudan erişim sağladığı ispatlanmıştır. Çalışma sırasında vertebral arter mobilizasyonunu ve aksesuar sinir güvenliğini tehdit edebilecek ponticulus posticus ve atipik CN XI seyri gibi çeşitli altı majör anatomik varyasyon saptanmış ve klinik önemleri üzerinde durulmuştur. Optimize edilen dijital modeller; artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve üç boyutlu baskı teknolojilerine entegre edilerek interaktif bir nöroanatomi laboratuvarı altyapısı oluşturulmuştur. Sonuç olarak bu çalışma,“Anterolateral Üst Servikal Yaklaşım”ın etkinliğini anatomik olarak doğrulamakla kalmayıp, geleneksel iki boyutlu eğitim materyallerinin kısıtlılıklarını aşan, cerrahi öğrenme eğrisini iyileştirecek dijital ve fiziksel bir referans atlası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The craniovertebral junction is one of the most challenging regions for surgical intervention due to its complex anatomy housing vital neurovascular structures. In contrast to traditional approaches for accessing pathologies located ventrally in this region, the“Anterolateral Approach”holds significant importance by offering a safer and sterile corridor. This study aimed to determine the surgical boundaries of the anterolateral upper cervical approach through step-by-step cadaveric dissections and to convert all stages into interactive educational materials by digitizing them with high-resolution photogrammetry techniques. Five fresh-frozen cadavers were utilized in the study. The dissection process, extending from the initial skin incision to vertebral artery mobilization and dens axis exposure, was performed using microsurgical methods. To overcome the shallow depth of field issue during the data collection phase, focus stacking technique was employed; hundreds of digital images obtained were processed using structure-from-motion algorithms and converted into high-resolution three-dimensional models. The dissections demonstrated that this approach provides direct access to ventral craniovertebral junction pathologies without requiring brainstem or spinal cord retraction. During the study, six major anatomical variations that could threaten vertebral artery mobilization and accessory nerve safety, such as ponticulus posticus and atypical CN XI courses, were identified and their clinical significance was evaluated. Optimized digital models were integrated into augmented reality, virtual reality, and three-dimensional printing technologies, establishing an interactive neuroanatomy laboratory infrastructure. In conclusion, this study not only anatomically validates the efficacy of the“Anterolateral Upper Cervical Approach”but also provides a digital and physical reference atlas that overcomes the limitations of traditional two-dimensional educational materials and enhances the surgical learning curve.