Space-time-polarization diversity in multiple input multiple output communication systems
Çok girdili çok çıktılı haberleşme sistemlerinde uzay-zaman-kutuplanma çeşitliliği
- Tez No: 200280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sonumlemeli kanallarda cok girdili ¸cok cıkıslı sistemlerin basarımları tek girdili tek ¸cıktılı sistemlere gore daha iyidir. Anten cesitliligi sacılımlı telsiz iletisim ortamında sonumlemenin etkisini azaltmak icin kullanılan etkili bir yontemdir. Cok girdili cok cıktılı sistemler uzerindeki analizlerin cogu ilintisiz antenler dusunulerek yapılmıstır. Bununla birlikte, antenler arası uzaklık ve ortamın sacılım ozellikleri, analizi yapılan iletisim ortamını karakterize eden katsayılar arasında ilinti olusturabilir. Verici ve alıcı antenler arasında ilintisiz kanallar elde edilmek istenirse, antenler arasında yeterince a¸cıklık bırakılmalıdır. Bu calısma ilk olarak cok girdili cok cıktılı sistemlerin ilintisiz s¨on¨umlemeli ortamdaki analizini sunar. Tezde, Rayleigh kanal kosulu altında hata olasıgını ¸cıkartıldı ve bu hata olasıˇgını d¨ort verici ve iki alıcı antenden olusan cok girdili cok cıktılı sistemde kullanılan dikgen uzay-zaman blok kodlarının ba¸sarımının ¨ust sınırını bulmak i¸cin kullanıldı. Ayrıca, kutuplanma-¸ce¸sitliliˇgi durumunda iki verici - bir alıcı antenden ve iki verici - iki alıcı antenden olu¸san ¸cok girdili ¸cok ¸cıktılı sistemlerde kullanılan Alamouti'nin yonteminin başarımı ile iki verici - bir alıcı antenden olu¸san sistemde kullanılan dikgen uzay-zaman blok kodlarının ba¸sarımını kar¸sıla¸stırıldı. Genel olarak, kutuplanma ¸ce¸sitliliˇgi ba¸sarım kaybına neden olmaktadır. Bununla birlikte, alıcı ve vericide kutuplanma yonlerinin tam olarak ayrıldıgı durumda iki verici - bir alıcı antenden olusan cok girdili ¸cok cıkıslı sistem dort verici - bir alıcı antenden olu¸san ¸cok girdili cok cıktılı sisteme donusmektedir.
Özet (Çeviri)
In wireless communications systems, diversity techniques are widely used to combat the effects of wireless fading channels. Multiple-input multiple-output (MIMO) systems have better performance under fading channels than single-input single-output (SISO) systems. In most scattering environments, antenna diversity is a practical, effective and a widely used technique for reducing the effect of multipath fading. Previous analyses of MIMO systems concentrate on uncorrelated antennas. However, antenna spacing and properties of scattering environment can create correlation between channel coefficients that affects the system performance remarkably. The use of dual-polarized antennas (polarization diversity) is a cost and space effective alternative where two spatially separated uni-polarized antennas are replaced by a single antenna structure employing orthogonal polarizations. This work presents a comprehensive analysis of MIMO systems under polarization diversity. Pairwise error probability (PEP) expressions for quasi-static fading under Rayleigh channel conditions are calculated. Then these PEP expressions are used to calculate union bounds on the performance of orthogonal space-time block code for 4Tx-2Rx MIMO system. Using polarization diversity leads to performance loss, but 2Tx-1Rx (dual polarized) MIMO system reduces to 4Tx-1Rx MIMO system which gives us advantage of having one receive uni-polarized antenna at the receiver instead of having one dual polarized antenna. Iterative detection and decoding technique for MIMO systems are focused and it is applied to 2Tx-1Rx (dual polarized) MIMO system.