Deniz levreği (Dicentrarchus labrax, l. 1758)'nin kopepodid parazitlerinden Caligus minimus, otto, 1821'un biyolojisi üzerine çalışmalar
Studies on the biology of parasitic copepoda; Caligus minimus, otto,1821 on sea bass (Dicentrarchus labrax, l.1758)
- Tez No: 200281
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Jüri : Prof. Dr. İbrahim CENGİZLERDoç. Dr. Mahmut Ali GÖKÇEYrd. Doç. Dr. Mustafa DÖRÜCÜYrd.Doç.Dr. Aysel ŞAHANYrd. Doç. Dr. Ercüment GENÇBu çalışmada Deniz Levrek (Dicentrarchus labrax L.,1758)'lerinde görülen ve ektoparazit bir kopepod türü olan C. minimus'un üreme sistemi, planktonik yaşam döngüsünde kiaşamalar ve sıcaklık, tuzluluk, havalandırmalı ve havalandırmasız ortam ile ışıklı ışıksızortamın gelişim aşamalarına etkisi incelenmiştir.Elde edilen bulgulara göre dişi C.
Özet (Çeviri)
Jury : Prof. Dr. İbrahim CENGİZLERAssoc.Prof.Dr Mahmut Ali GÖKÇEAssoc.Prof.Dr.. Mustafa DÖRÜCÜAssoc.Prof.Dr. Ercüment GENÇAsst.Prof.Dr. Aysel ŞAHANIn this study; reproductive system, planktonic life stages, effects of; temperature,salinity, non-aeration and aeration and light versus dark conditions on developing stages ofCaligus minimus, Otto, 1821 on sea bass (Dicentrarchus labrax L.,1758) were investigated.The results showed that the reproductive system of female C. minimus consists of apair ovaries located on the dorsal surface of the cephalothorax, oviducts, cement glands, asingle rectangle receptaculum seminis where the sperms are stored and a pair of egg sacswhere the fertilized eggs are extruded. The male reproductive system consists of a pair oftestes located on the dorsal of the cephalothorax, vasa deferentia, cement glands,spermatophore sacs and gonophores.Planktonic life stages were Nauplii I-II and a Copepodid stage.