Hazır beton santrallerinde geri dönüşüm sistemi ve atık suyun (milli su) beton üretiminde değerlendirilmesi
Recycle systems in ready mixed concrete central and using waste water (water with MIL) in concrete
- Tez No: 200301
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalısmada, hazır beton santrallerinde kullanılan geri dönüsüm sistemi ile kazanılan atık milli suyun betonda kullanılabilirligi degerlendirilmistir. Bu amaçla, önce hazır beton santrallerinde kurulması mümkün olan geri dönüsüm sistemleri hakkında bilgiler toplanmıs ve maliyet analizleri yapılmıstır. Daha sonra deneysel çalısmalarda karma suyu olarak kullanılacak atık suyla ilgili, gerekli fiziksel ve kimyasal analizler yaptırılarak numuneler üretilmistir. Beton üretiminde 2 farklı su, karısım suyu olarak kullanılmıstır. Bunlardan birincisi geri dönüsüm tesisinden alınan milli su (MS), digeri ise çökeltme havuzlarından elde edilen atık su (AS) dur. Beton karısım suyunun kullanım oranları (A) %100 AS, (B) %20 AS - %80 MS, (C) %40 AS - %60 MS, (D) %60 AS - % 40 MS, (E) %80 AS - %20 MS, (F) %100 MS olarak belirlenmis olup 6 farklı beton serisi tasarlanmıstır. Hazırlanan beton karısımlarından 9 ar adet 150X150X150 mm küp numuneler alınmıs, taze betonda, çökme, birim agırlık, beton sıcaklıgı, hava miktarı deneyleri, sertlesmis beton numunelerinde 2,7 ve 28 günlük basınç deneyleri yapılmıstır. Elde edilen sonuçlara göre milli su, karısımın islenebilme özelligini fazla degistirmemis olup, milli su miktarı artısına paralel olarak en iyi sonucu %60 AS - %40 MS karısımı saglamıs olup basınç dayanımında belirgin artıs görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, using waste water, obtaine d from recycle systems in ready mixed concrete central, in concrete production was evaluated. For this purpose, literature research about possible recycle system in ready mixed concrete and cost analysis were performed. Later, physical and chemical analysis of waste water which was used as mix water in experimental study, were performed and produced concrete specimens. Two kind of water were used in concrete producing as mix water. One of this is water with mil obtained from recycle system, other is waste water obtained from settlement tank. Using ratios of mix water of concrete were determined as (A)%100 AS, (B)%20 AS-%80MS,(C)%40 AS-%60MS,(D)%60AS- %40MS, (E)%80AS-%20MS, (F) %100MS and six kind of concrete series were designed. Number of 9 150x150x150mm cubic specimens were taken from prepared concrete mix and settlement, unit weight, concrete temperature, void ratio tests were performed for fresh concrete and 2,,7,28 daily of concrete pressure strength tests were performed. According to the results, water with mil were not changed workability of concrete mix too much, best result obtained from %60AS-%40MS mix proportion to increasing of water with mil and determined pronounced increase at concretes pressure strength.