Termik santral atık küllerinin yapı tuğlası üretiminde kullanılmasının araştırılması
An investigation on the use of termal power plant ashes for the building brick production
  1. Tez No: 200302
  2. Yazar: ORHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiyede faaliyet gösteren 15 termik santralde yaklaşık yılda 55 milyon ton linyit kömürü yakılmaktadır. Yakılan bu kömürden de yaklaşık yılda 13 milyon ton uçucu kül ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu uçucu kül bir atık olarak çevreye bırakılmaktadır. Doğal çevereye bırakılan uçucu kül çok geniş yerler kapladığı için çok geniş depolama alanları oluşturmakta ve çevre kirliliğine, görüntü kirliliğine yol açmaktadır. Günümüzde uçucu kül çimento üretiminde ve beton üretiminde agrega ikamesi olarak veya katkı olarak çok az kullanılabilmektedir. Bu yüzden doğal çevreyi işgal eden uçucu külün geri dönüşümü için araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan deneylerde ana malzeme olarak uçucu kül kullanılmıştır. Çalışmada uçucu külle birlikte bağlayıcı olarak tuğla kili kullanılırken, katkı malzemesi olarak da borik asit kullanılmıştır. Farklı karışım oranlarında deney örnekleri üretilerek bunlar üzerinde optimumizasyon çalışması yürütülmüştür. Tuğla örneklerinin; birim ağırlık, görünür yoğunluk, gözeneklilik, su emme ve basınç dayanımı değerleri belirlenmiştir. Bu çalışmanın esas önemi termik santral atığı küllerin geri dönüşümü üzerine kurulmuştur. Ekonomik şartlarda uçucu külden hafif yapı blokları üretilmesi ile doğal tarım alanlarının bozulması, görüntü kirliliği ve doğal çevreye verdiği muhtemel zararlar engellenmiş olacak ve bir atık olan uçucu külün geri dönüşümü sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey?s 15 thermic powerhouse about 55 million tone lignite coal burns in per year. In per year about 13 million tone volatile ash obtains from the burned coal. This exposed volatile ash is give up to natural ecology as churn. The fly ash is given up to natural ecology for very high fill and very high store area to constitute and bring about to ecology and vision pollution. In today?s world; in production of volatile ash and concrete as extra addition or very little addition can be use. For this reason; volatile ash that occupy to natural ecology researchs are doing for return. In experiments, volatile ash is used as main material. As brick clay is used as binder with fly ash, boric acid is used as additive material. In different mix ratio is produced model specimen and there is made optimization study on this experimental study. Technical properties of the samples were measured such as porosity, unit weight, apparent density, water absorption, compressive strength. The main importance of this project is to recycling of termal power plant ashes. As a result of this project, light weight construction blocks will be produced in economic way, deterioration of the agricultural soils is prevented, environmental problems of fly ash land filling is minimized by recycling of the fly ash.