Aktif faylar üzerinde stres dağılımının casagrande yöntemiyle belirlenmesi; Kuzey Anadolu fay sistemi Gerede (Bolu) segmenti
Determining the distribution of stress on the active faults using casagrande method; Gerede (Bolu) segment of the North Anatolia fault zone
- Tez No: 200316
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada dünyanın en önemli kıta içi aktif tranform faylarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Sisteminin (KAFS) Gerede (Bolu) segmenti üzerindeki stres dağılımları ön konsolidasyon basıncı yöntemiyle belirlenmiştir. İlk defa ABD de Meers fayı üzerinde yapılan benzer bir çalışmada kullanılan bu yöntem dünyadaki en önemli faylarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Sistemi (KAFS) üzerinde uygulanmıştır. KAFS Gerede (Bolu) segmenti üzerinde tarihsel dönem deprem kayıtlarında şiddeti V ve üzeri olan 12 deprem, aletsel dönem kayıtlarında ise 1973-2006 yılları arasında magnitüdü 4 ve üzeri olan toplam 62 deprem kayıt edilmiştir. Kayıtlara geçen en büyük deprem ise 1 Şubat 1944'de meydana gelen Ms=7,4 büyüklüğündeki Gerede-Bolu depremidir. Bu çalışmada Gerede (Bolu) segmenti üzerinde farklı yerlerde açılmış olan hendekler (trench)'den 4 tanesinden örselenmemiş blok numuneler alınmıştır. Bu blok numunelerden faylanmaya neden olan teorik asal gerilme yönleri dikkate alınarak, farklı yönlerde toplamda 84 konsolidasyon deneyi yapılmıştır. Deneylerden elde edilen veriler kullanılarak Casagrande yöntemiyle numunelerin sahip oldukları ön konsolidasyon basınç değerleri bulunmuştur. Fayın oluşum mekanizmasında etkili olan asal gerilme yönleri ile bulunan ön konsolidasyon basınç değerleri arasındaki ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Tüm bu hesaplamalar yardımıyla, KAFS'nin Gerede segmenti üzerinde yüzeye yakın derinliklerdeki birimlerde faylanmaya neden olan asal gerilme yönleri ve büyüklükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using preconsolidation pressure method we studied the distribution of stress on the Gerede (Bolu) segment of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ), which is one of the most important intracontinental active transform fault zones of the world. The same method, which was first used on the Meers fault in the USA, was used on the Gerede segment. In the historical earthquake records, there were 12 earthquakes having intensities V and over and there were 62 earthquakes with magnitudes 4 and over in the instrumental records between the years 1973-2006. In the study area the most destructive Gerede-Bolu earthquake of Ms=7,4 occurred on February 1, 1944. Undisturbed block samples were collected from the four trenches excavated at various locations on the Gerede (Bolu) segment. 84 consolidation tests were performed on these samples in various directions relative to the principal stress directions that caused the faulting. Using Casagrande method and the findings of the experiments, we found the preconsolidation pressure values of the samples. The relationships between preconsolidation pressures and the effective principal stresses that caused the faulting were determined. By means of these calculations, we determined the directions and magnitudes of effective principal stresses in the formation of faulting at near surface depths on the Gerede (Bolu) segment of the North Anatolian Fault Zone.