Akrilamidin kanda Na+-K+ ATPaz enzim aktivitesi ve glutatyon, hemoglobin, albumin düzeylerine etkisi
Influence of acrylamide on Na+ - K+ ATPase activity and glutathion, hemoglobin, albumin content in blood
- Tez No: 200317
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜZİDE YÜCEBİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akrilamid poliakrilamid malzemelerin yapımında kullanılan bir kimyasaldır. Poliakrilamid içme ve atık suların iyileştirilmesinde, ayrıca kâğıt ve kozmetiklerde yapıştırıcı madde yapımında kullanılmaktadır. Akrilamid yüksek sıcaklıklarda hazırlanmış bazı gıdalarda gıdanın bünyesinde oluşmaktadır. Akrilamidin insanlarda ve laboratuvar hayvanlarında nörotoksik etkisi kanıtlanmıştır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu (International Agency for Research into Cancer) gıdalardaki akrilamidi `insanlar için potansiyel kanserojen maddeler' arasına almıştır. Çalışmada toksik etkisinin olduğu bilinen akrilamid ile etkileştirilen kanlarda glutatyon (GSH), hemoglobin (Hb) ve albumin düzeyleri araştırılmıştır. Ayıca, bu çalışmada akrilamid ile etkileştirilen eritrosit zarında Na+-K+ ATPaz aktivite tayini yapılmıştır. Akrilamid ile muamele edilen kanlarda GSH, Hb ve albumin düzeylerinin düştüğü ve akrilamid ile etkileştirilen eritrosit zarında Na+-K+ ATPaz enziminin aktivitesinin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acrylamide is used as a chemical substance in polyacrylamide based materials. Polyacrylamide is used in improvment of drinking and waste water, as adhesive in paper and cosmetic industry. While some food are prepared at high temperatures, acrylamide is formed. It is known that acrylamide has neurotoxic effect on human and animal. Acrylamide has been defined as a cancerogenic substance by International Agency for Research into Cancer. This study was carried out to investigate the effects of different doses of acrylamide on levels of glutathion (GSH), hemoglobin (Hb), albumin and Na+-K+ ATPase of erythrocyte membrane. It is found that when the bloods were treated with acrylamide GSH, Hb and albumin levels and Na+-K+ ATPase on the erythrocyte membrane were all decreased.