Osmaniye Çağşak Amanos kırmızı mermerlerinin fiziko-mekanik özelliklerinin araştırılması
The researches of Osmaniye Çağşak village-Amanos red marbles physico-mechanicals characteristics
  1. Tez No: 200332
  2. Yazar: BARAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HAKAN GÜNEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya mermerciliğinde hem üretim hacmi, hem de çeşitlilik açısından ülkemiz önemli bir konumdadır. Gelişen mermercilik sanayisi ülke ekonomisine büyük bir katma değer ve istihdam olanağı yaratmaktadır. Çalışma konusu olan Amanos Kırmızı Mermeri bu açıdan Türkiye mermerciliğinde yerini almış durumdadır. Amanos Kırmızı Mermeri uluslararası mermercilik literatürüne girmiş, önemli ihraç ürünlerimizden birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada söz konusu mermerin fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmış ve TSE'nin ilgili deney standartları çerçevesinde amaca uygun deneyler yapılarak malzeme incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Amanos Kırmızı Mermerinin yapı malzemesi kullanımı için uygun özellikler sunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of worldwide marble industry, our country is an important territory regarding variety and production volume. The improving marble industry has been contributed to the national economy and provided employment. Amanos Red Marble - the subject matter - has been started to be used in Turkish Marble Industry. Amanos Red Marble is one of our important export productions which has been in International Marble Literature. In this research, identifying the physicomechanical features of the subject kind of marble has been aimed and the subject material has been examined by carrying out some experiments which are suitable for the aims of the research in terms of experiment standards of TSE concerned. As a result of the research, it has been found that Amanos Red Marble has appropriate qualities to be used as a construction material