Çukurova deltasındaki tuzcul bitki türlerinin vesikular-arbuskular mikorizal birlikteliklerinin incelenmesi
The investigation vesicular arbuscular mycorrhizal colonizations of halophytic plant species in Çukurova delta (Adana)
- Tez No: 200333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmada, Çukurova Deltası'nın Tuzla ilçesinde yer alan farklı tuzcul habitatlardan örneklik alanlar seçilmiş ve bu alanlarda yetişen bitki türlerinden baskın olan türler örneklenmiştir. Seçilen örneklik alanlardan periyodik olarak Mart, Mayıs, Temmuz ve Eylül aylarında toprak ve bitkilerin kök örnekleri alınarak spor yoğunlukları, toprak özellikleri ve mikorizal birlikteliğin varlığı analiz edilmiştir. Farklı habitatlardan seçilen örneklik alanlarda bulunan 7 bitki türünden ikisinin (Aeloropus littoralis ve Halimione portulacoides) mikorizal birliktelik oluşturmasına rağmen, diğer beş bitki türünün (Arthrocnemum fruticosum, Arthrocnemum glaucum, Halocnemum strobilaceum, Juncus acutus ve Bolboschoenus maritimus) ise mikorizal birliktelik oluşturmadığı belirlenmiştir. Bunun yanında tüm bitki türlerinde parazitik mantar türleri ile gerçekleşen en feksiyonun var olduğu saptanmıştır. Mikorizal birlikteliğin topraktaki spor yoğunluğu ile ters orantılı olduğu ve mevsimsel olarak değişkenlik gösterdiği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sampling plots were chosen from different salty habitats of Çukurova Delta to select dominant and characteristic halophytic plant species. Selected permanent sampling plots were visited four times periodically in March, May, July and September along a year. In each visiting time, soil and root samples were taken to analyze spore concentration, soil properties and mycorrhizal colonization. Two of selected seven halophytic plant species (Aeloropus littoralis and Halimione portulacoides) from different habitats had been found as mycorrhizal, other five halophytic plant species (Arthrocnemum fruticosum, Arthrocnemum glaucum, Halocnemum strobilaceum, Juncus acutus and Bolboschoenus maritimus) determined as non-mycorrhizal. Parasitic fungal infection was obsemed at all plant species selected from study site. The mycorrhizal colonization rates according to the seasonal changes were found different, and it also showed a negative correlation with number of mycorrhizal spores in soil.