Pamuklu dokuma kumaşlara uygulanan seçilmiş ön terbiye işlemlerinin kumaş performansına etkisi
Effect of the sellected pre-treatment processes on the performance of cotton woven fabrics
  1. Tez No: 200334
  2. Yazar: HALİT FİKRET TAMTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, pamuk elyafının genel özellikleri ve pamuklu kumaşlara uygulanan terbiye işlemleri ve makinaları hakkında genel bilgiler verilmiş, pamuklu dokuma kumaşları için uygulanabilir ön terbiye prosesleri ve makine şartları belirlenmiştir. Proseslere bağlı olarak uygulanan fiziksel testler açıklanmıştır. Ayrıca pamuklu dokuma kumaşlara uygulanan ön terbiye işlemlerinden, yakma, kostikleme, kostik pişme ve kasar (ağartma) işlem ve makinaları ile varsa kullanılan kimyeviler hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada; seçilen 3 farklı konstrüksiyondaki dokuma kumaşı için belirlenen 8 farklı ön terbiye prosesine uygun olarak, normal işletme şartlarında işlem uygulanmıştır. Proses sonu ve ara işlemler sonunda tüm numune kumaşlara, çekmezlik, kopma (çözgü-atkı), yırtılma (çözgü-atkı), Martindale pilling, gramaj (gr/m2) testleri uygulanmıştır. Ayrıca kumaş numunelerinin her aşamada en ölçümleri yapılmıştır. Tüm numunelere, proseslerin son işlem adımından sonra (sanforlama işlemi sonu), sürtme, deterjanlı yıkama ve su haslık testleri uygulanmıştır. Sanforlama sonu yapılan testlerde tüm mamul numunelerin, mamul haldeki standart numuneyle karşılaştırılması yapılarak analizleri (grafik ve tablo halinde) verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pre-treatment processes and machine conditions, which are applied for cotton woven fabrics, are specified after giving information about general properties of cotton fiber and treatment processes being applied to cotton fabrics as well as the related machines. And the physical tests applied accordingly with the processes are explained. Besides, information is given about the pre-treatment processes such as; singeing, causticising, caustic scouring and bleaching and also the machines which are used for these processes, where used. In the scope of this study, the woven fabrics selected in three different constructions are treated in accodance with eight different pre-treatment processes under normal plant conditions. At the end of the main process and at the end of the interior steps of the process, all of the fabric samples are tested aganist resisitance to shrinking, breaking (warp-weft), tearing (warp-weft), Martindale piling and grammage (weighting in gram, gr/m2) and width measurements of the fabric samples are performed. At the end sanforizing process friction tests, washing (with detergent) tests, and water fastness are applied to all of the fabric samples. All of the fabric samples are compred with the standard fabric sample by testing subsequent to sanforizing process and the result achieved are demonstrated on the analyses (as graphics and schedles