Kent içi yolların, yaya kullanımına yönelik değerlendirilmesinde çözümlemeli bir yaklaşım: Adana örneği
An aproach with analysis to urban roads aimed at appreciate of pedestrian uses: Example of Adana
- Tez No: 200335
- Danışmanlar: PROF.DR. M. FARUK ALTUNKASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmada, bireysel ve kitlesel serbest zaman eylemleri ve kent içi ulaşıma çok yönlü katkı sağlayabilecek eğilim yaya bölgelerinin kullanılabilirliği ile bireylerin bu yöndeki eğilim ve istemlerinin Adana Kenti örneğinde saptanarak, yaya bölgesi önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla seçilen 8 güzergah, toplam uygunluk düzeyini belirleyen 10 ölçüte göre değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre seçeneklerin toplam uygunluk değerleri 36-17 arasında (bir güzergahın alabileceği en yüksek değer 69'dur) değişmektedir. Çalışmada, bireylerin yaya ulaşımına yönelik eğilim ve istemlerini belirlemek amacıyla, Eylül 2006 ve Ocak 2007 tarihleri arasında 800 birey üzerinde ?standart formlarla yerinde anket yöntemi? aracılığıyla, kullanıcı araştırılması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son ürünü olan yaya bölgesi önerisi, toplam 5,790 m uzunluğunda, bir yaya ulaşım ağını kapsamaktadır. Öneride, güzergahları oluşturan yolların başta genişliği olmak genişletilebilme olanağı (yol çevresindeki alan kullanım türü ve kamulaştırma gereksinimi) ve araç dolaşım yoğunluğu temel alınarak üç değişik yaya bölgesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop main plan of pedestrian areas of Adana City with determining individual and collective free time actions, the usage probability of available pedestrian areas, the tendency and demand of people for pedestrian areas. The eight routes that determined according to this objective were utilized with the help of 10 criterions that reveal total suitability level. According to evaluation results the total suitability score of options have a range of 36-17 (the highest score for a route is 69). The plan proposal for organization and design of pedestrian area that is the final outcome of this study includes a pedestrian arrival net which is 5790 meter long. In this study three different pedestrian area/road were proposed according to the features of road wideness, road widen probability (the use type and nationalization necessity of road surround) and road vehicle usage density.