Arazi toplulaştırma projesi yapılan bir köyde yeşil alan ve rekreasyonel alan planlaması (Malatya ili Yeşilyurt ilçesi Görgü köyü örneği)
The planning of green and recreation in a village which made land consolidation project; A case study for Malatya, Yeşilyurt, Görgü village
  1. Tez No: 200339
  2. Yazar: OĞUZ BURSALI
  3. Danışmanlar: PROF. ERDOĞAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Malatya ili Yeşilyurt İlçesi Görgü köyünde Arazi Toplulaştırma projesi kapsamında uygulanmıştır. Projenin uygulanması ile toplam parsel sayısı 913'den 805'e düşürülmüş yani toplulaştırma oranı %12 olarak hesaplanmıştır. Proje öncesi çok sayıda parsele ulaşım olanağı bulunmazken proje sonrasında yapılan yeni parsel planlamaları sonucu tüm parsellerin yeni uygulanan yollardan ve proje çerçevesinde yapılan sulama sisteminden doğrudan yararlanması sağlanmıştır. Çalışmanın son aşamasında halkın sosyal huzur ve refah düzeyini yükseltmek amacıyla Rekreasyonel ve Yeşil Alan Planlama çalışmaları da yapılmıştır. Bu kapsamda köy içi yollar ve kaldırımlar ile ağaçlandırma ve piknik alanları oluşturulmuştur. Köy yerleşimi içerisinde yapılan bu çalışmalar sonucu artan sosyal yaşam kalitesine paralel olarak köyden kente olan göç etme isteğinde önemli bir düşüş beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was implemented in the frame of land consolidation project in the city of Malatya, Yesilyurt District, Görgü Village. As a result of the project, the number of parcels were decreased from 913 to 805 and consuldation ratio was determinated as %12. Number of inaccesilde parcel prior to the project. In contrast of this situation; according to new parcel planning which built after the project, benefits had been provided directly for all of parcels from new road and irrigation system which is in frame of the project. As a result of the project these parcels benefited from the constructed roads and irrigation system within the project. Recreational and green area planning were implemented for raising social awareness and prosperity level at the end of the project. In this contents, inner roads of the village Görgü and pavements, an afforestation and picnic areas were planned for the village communits. It is expected that migration from village to city will be decreased as the social life quality of the region was increased with this work.