Tarım ilaçları içerisine katılan yayıcı-yapıştırıcıların püskürtme tekniği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of spray adjuvants mixed with spray chemical in terms of spraying parameters
- Tez No: 200338
- Danışmanlar: PROF. ALİ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada; Çukurova Bölgesin de yaygın olarak satılan ve kullanılan yayıcıyapıştırıcı katkı maddeleri kullanılarak; bu maddelerin ilaç uygulamada taşıyıcı madde olan suyun fiziksel özelliklerinde oluşturduğu farklılıklar ve farklı bitki yüzeylerinde yayılması incelenmiştir. Bu çalışmada 9 farklı katkı maddesi kullanılmıştır. Araştırmada Hüdrowett, Algiwett, Pest-wet, Farmavet, Makvet, DeltaAgrowett, Ultrawet, Nu-Flim-17 ve Nu-Flim-17-P yayıcı-yapıştırıcı ticari adlı katkı maddeleri kullanılmıştır. Kullanılan yayıcı-yapıştırıcı katkı maddeleri ölçümlerde saf olarak ve suyla seyreltilerek denemeler laboratuar koşullarında yapılmıştır. Kullanılan yayıcıyapıştırıcı katkı maddeleri belirtilen dozlarda hazırlanarak ölçümlerde kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan yayıcı-yapıştırıcı katkı maddelerinin yüzey gerilimleri, CD yüzeyinde damla değme açıları, yaprak üzerinde katkı maddelerinin değme açıları, seyreltik haldeki yayıcı yapıştırıcı maddelerin viskozitesi, yoğunluğu ölçülmüştür. Araştırmada doğal yaprak olarak turunçgil, pamuk, mısır, buğday ve patlıcan yaprakları kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan katkı maddelerinden Farmavet, Nu- Flim-17 ve Nu-Flim-17-P adlı katkı maddeleri suya göre yüzey gerilimde olumlu değişimlere neden olmuştur. Katkı maddeleri önerilen dozlarda seyreltildiklerinde suya göre yoğunluk ve viskozitede önemli değişimler olmamıştır. Doğal yaprak yüzeylerinde katkı maddeleri genelde suya göre daha düşük damla değme açıları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, by using sticker adjuvants that is commoly sold and used in Çukurova Region, it is studied that the differences on water physical properties which is a carrier in disinfection and spread on different surface of plants. In this research number of nine different adjuvants were used. In the name of adjuvants; Hüdrowett, Algiwett, Pest-wet, Farmavet, Makvet, DeltaAgrowett, Ultra-wet, Nu-Flim-17 and Nu- Flim-17-P adjuvants were used. In the measurements the adjuvants were used pure or mixed with water and measurements were done in condition of labs. The adjuvants used in the mesasurements were preparead according to the dose mentioned before. Surfactant of adjuvants used in this research the angle of drop on surface of CD, the angle of adjuvants on leaves, viscosity of adjuvatns mixed with water, and density were measured. In the reasearch, as natural leaves cotton, corn, wheat, egg plant and orange leaves were used. In the name Farmavet, Nu-Flim-17 and Nu-Flim-17-P made positive changes in the surfactant than water. When adjuvatns mixed with water in proposed doses there was no important changes in density and viscosity generally made less angle of drops fall than water.