Peer-to-peer multipoint video conferencing using layered video
Katmanlı video ile eşler arası çok noktalı video konferans
- Tez No: 200358
- Danışmanlar: DR. MEHMET REHA CİVANLAR, Y.DOÇ.DR. ÖZNUR ÖZKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uç noktalarda katmanlı video isleme yöntemi ile iki katman olarak islenen video görüntüleri kullanan yeni bir esler arası çok noktalı video konferans mimarisi sunulmaktadır. Bu mimari, düsük bant genisliğine (bir video alıs ve gönderis) sahip kullanıcılara, bir noktadan bir noktaya konferans için gerekli ağ ve islemci gücünden daha fazlasına gerek duymadan çok noktalı konferans yetisi vermektedir. Daha önceki çalısmadan farklı olarak, bazı katılımcıların taban kalitede video izlemesi karsılığında, her katılımcının, istediği katılımcıyı herhangi bir zaman ve düzenlesimde izleyebilmesine olanak sağlamaktadır. Kullanılabilecek katmanlı video isleme yaklasımları betimlenmis, esler arası video gönderimi için bir protokol gelistirilmis ve benzetimler yapılmıstır. Protokolun basarımı incelenmistir. Prototip bir uygulama gelistirilmis ve basarılı bir sekilde gerçek hayata geçirilmistir. Birden fazla gönderimi destekleyen bant genisliklerinin etkileri incelenmistir. Ayrıca, taban katman video izleyenlerin sayısını ve eslerin gözlemlediği gecikmeyi azaltmayı ve birden fazla alıs bant genisliğine sahip kullanıcıları desteklemek üzere, karsılanan ek video taleplerinin sayısını arttırmayı hedefleyen bir çoklu eniyileme yaklasımı gelistirilmistir. Bu hedeflerin her birine önem katsayıları atayan bir yöntem sunulmus ve açıklanmıstır. Sunulan çoklu eniyileme yaklasımının, sistem içindeki kullanımı, örnek senaryolarla betimlenmistir. Sistem özellikleri tanımlanmıs ve doğrulanmıstır. Videonun güvenli bir sekilde iletimi için, kimlik doğrulama, bütünlük kontrolü ve inkar önleme destekleyen bir çözüm sunulmus ve etkinliği benzetimlerle gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
A new peer-to-peer architecture for multipoint video conferencing using layered video coding with two layers at the end hosts is presented. The system targets end points with low bandwidth network connections (single video in and out) and enables them to create a multipoint conference without any additional networking and computing resources than what is needed for a point-to-point conference. In contrast to prior work, it allows each conference participant to see any other participant at any given time under all multipoint configurations of any number of users, with a caveat that some participants may have to receive only the base layer video. Layered video encoding techniques usable within this architecture are described. A protocol for the peer-to-peer video transmission approach has been developed and simulated. Its performance is analyzed. A prototype has been implemented and successfully deployed. The effects of upload bandwidths that can support multiple video signals are investigated. Furthermore, a multi-objective optimization approach to minimize the number of base layer receivers, to minimize the delay experienced by the peers and to maximize the granted additional requests to support peers having multiple input bandwidths has been developed. A technique assigning importance weights to each of the objectives is proposed and explained. The use of the proposed multiobjective optimization scheme is demonstrated through example scenarios. The system has been fully specified and verified. To ensure secure transmission of video, a scheme providing authentication, integrity and non-repudiation is presented and its effectiveness is shown through simulations.